źródło twitter/Joint Press Corps
Wiadomości

Ustalono datę szczytu Korea Północna – Korea Południowa

Delegacje obu państw ustaliły datę i miejsce spotkania pomiędzy przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem i prezydentem Korei Południowej, Moon Jae-inem.

„Korea Południowa i Korea Północna zgodziły się zorganizować międzykoreański szczyt 27 kwietnia 2018 r. we Freedom House w Panmunjeom”, podano w komunikacie Ministerstwa Zjednoczenia.

Przedstawiciele obu Korei omawiali dzisiaj kwestię organizacji szczytu. Spotkane rozpoczęło się o godzinie 10.00 czasu lokalnego we Wspólnej Strefie Bezpieczeństwa w budynku Tongil Gak, czyli po północnej stronie granicy.

Minister Zjednoczenia Korei Południowej przekracza 38. równoleżnik, źródło twitter/Joint Press Corps
Minister Zjednoczenia Korei Południowej przekracza 38. równoleżnik, źródło twitter/Joint Press Corps

Seul reprezentowany był przez ministra zjednoczenia, Cho Myoung-gyon, a Pjongjang Ri Son Gwona, przewodniczącego Komitetu ds. Pokojowego Zjednoczenia Korei. Obaj politycy spotkali się już w styczniu tego roku, kiedy ustalano udział Korei Północnej na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang.

Początkowo podczas spotkania planowano również ustalić temat rozmów, który ma zostać poruszony podczas kwietniowego szczytu, jednak nie osiągnięto w tej kwestii porozumienia.

„Wymiana opinii między stronami była wystarczająca”, powiedział Cho. „Zgodziliśmy się jednak, że potrzebujemy więcej czasu, aby lepiej skoordynować szczegółowe warunki agendy”.

Ministerstwo Zjednoczenia informowało wcześniej, że głównymi tematami, jakie chcą aby zostały omówione podczas spotkania przywódców oby państw dotyczą denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, zawarcia trwałego pokoju oraz ożywienia współpracy międzykoreańskiej.

Obie Koree postanowiły również zorganizować kolejne spotkanie na szczeblu roboczym 4 kwietnia. Omówione mają zostać kwestie dotyczące protokołu, bezpieczeństwa oraz obecności mediów.

Szczyt zaplanowany na 27 kwietnia będzie trzecim w historii spotkaniem przywódców obu Korei. W 2000 roku prezydent Kim Dae-jung, a w 2008 prezydent Roh Moo-hyun spotkali się z Kim Dzong Ilem.

Do tej pory międzykoreańskie szczyty odbywały się z Pjongjangu. Aktualnie zaplanowanym miejscem spotkania jest Freedom House, który znajduje się po południowej stronie granicy. Będzie to pierwsza w historii wizyta urzędującego przywódcy Korei Północnej na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.