USA nakłada kolejne sankcje na Koreę Północną w związku
departament stanu USA
Wiadomości

USA nakładają sankcje na Koreę Północną za użycie broni chemicznej

Stany Zjednoczone nałożyły w poniedziałek kolejne sankcje na Koreę Północną. Chodzi o wykorzystanie broni chemicznej do zabicia brata Kim Dzong Una, Kim Dzong Nama.

„Rząd Stanów Zjednoczonych ustalił, że rząd Korei Północnej użył broni chemicznej z pogwałceniem prawa międzynarodowego dotyczącego użycia śmiercionośnej broni chemicznej przeciwko własnym obywatelom”, podano w Rejestrze Federalnym USA.

Rzeczniczka Departamentu Stanu powiedziała, że „Stany Zjednoczone zdecydowanie potępiają użycie broni chemicznej w celu dokonania morderstwa. To publiczne okazywanie pogardy dla uniwersalnych norm dotyczących stosowania broni chemicznej świadczy o lekkomyślności Korei Północnej i podkreśla, że nie możemy pozwolić sobie na tolerowanie jakiegokolwiek rodzaju północnokoreańskiego programu broni masowego rażenia”.

Jak wymieniono w dokumencie w nowe sankcje wpływają na:

  • zakończenie pomocy dla Korei Północnej na mocy ustawy o pomocy zagranicznej z 1961 r., z wyjątkiem pilnej pomocy humanitarnej oraz żywnościowej i innych towarów lub produktów rolnych.
  • zakończenia sprzedaży broni do Korei Północnej
  • zakończenie finansowania zagranicznego sprzedaży broni dla Korei Północnej
  • odmowę udzielenia kredytu rządowego Stanów Zjednoczonych i innych pomoc finansowych
  • zakaz wywozu do KRLD towarów i technologii wrażliwych z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego

Jak podkreślają specjaliści sankcje wydają się mieć jedynie symboliczne znaczenie z powodu objęcia w przeszłości Pjongjangu znacznie większymi restrykcjami przez Waszyngton i ONZ.

Kim Dzong Nam, przyrodni brat przywódcy Korei Północnej, został zabity na lotnisku w Kuala Lumpur w lutym ubiegłego roku. Do morderstwa doszło poprzez potarcie twarzy ofiary środkiem zawierającym gaz bojowy VX.

W trwającym przed malezyjskim sądem procesie na ławie oskarżonych zasiadają dwie kobiety, które wtarły trującą substancję w twarz Kim Dzong Nama. Nie przyznają się one do winy. Twierdzą, że nie znały pochodzenia substancji, zapłacono im za wtarcie substancji w twarz Kim Dzong Nama, a sytuacja miała być żartem kręconym ukrytą kamerą.

 

źrodło federalregister, cnn, reuters

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.