EP/Pietro Naj-Oleari
Wiadomości

Unia Europejska od trzech lat prowadzi tajne rozmowy z Koreą Północną

Informacje przekazał mediom eurodeputowany z Wielkiej Brytanii Nirj Deva. Jest on przewodniczącym delegacji do spraw stosunków z Półwyspem Koreańskim. Tematem rozmów jest denuklearyzacja KRLD.

Podczas konferencji prasowej przekazał on, że UE wielokrotnie namawiała Pjongjang do rozpoczęcia negocjacji. W ciągu ostatnich trzech lat miało dojść do kilkunastu spotkań z politykami Korei Północnej, w tym ministrami, a kolejne spotkania są w planach.

„Spotkaliśmy się w sekrecie ze przedstawicielami Korei Północnej 14 razy, zrozumieliśmy ich obawy i oni rozumieją nasze”, cytuje wypowiedź europosła The Daily Telegraph.

Deva stwierdził również, że on i inni członkowie delegacji „nieustannie popierają argumenty za dialogiem bez warunków wstępnych”.

„Dużo staraliśmy się zachować w tajemnicy z moimi kolegami, dopiero teraz ujawniam nasze wysiłki szerszemu gronu odbiorców w świetle proponowanych rozmów”, powiedział Deva nawiązując do możliwego spotkania Donald Trump – Kim Dzong Un.

Informacja pojawiła się na kilka dni po wypowiedzi Frideriki Mogherini, wysokiej przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, która pozytywnie oceniła planowane spotkanie przywódcy Korei Północnej z prezydentem Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych.

„Kwietniowe spotkanie na szczycie między prezydentem Moonem a Kim Dzong Unem mogłoby rozpocząć budowę niezbędnego zaufania, złagodzenia napięcia i poprawy stosunków międzykoreańskich”, powiedziała Mogherini podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego. „Potencjalna gotowość prezydenta Trumpa do przyjęcia zaproszenia na szczyt przed końcem kwietnia stanowi kolejny możliwy element przełomu w kierunku rozwiązania dyplomatycznego. Jedność społeczności międzynarodowej będzie zasadniczym czynnikiem decydującym o tym, czy nam się wspólnie uda, czy też nie”, dodała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.