błękitny dom
Wiadomości

Trump: porozumienie z KRLD na zaawansowanym etapie przygotowania

Prezydent USA Donald Trump przekazał, że nie jest jeszcze znany czas i data planowanego spotkania z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, a prace nad porozumieniem są na zaawansowanym etapie.

„Umowa z Koreą Północną jest na bardzo zaawansowanym etapie, a jeśli dojdzie do skutku, będzie bardzo dobra dla świata. Czas i miejsce do ustalenia”, napisał na portalu społecznościowym Trump.

Informacja pojawiła się kilka godzin po konferencji prasowej Białego Domu, podczas której rzeczniczka prasowa Sarah Sanders powiedziała że spotkanie będzie zależało od tego, czy Korea Północna podejmie „konkretne i sprawdzalne kroki”.

W piątek podczas spotkania delegacji południowokoreańskich polityków z Donaldem Trumpem ogłoszono, że Kim Dzong Un zaproponował prezydentowi Stanów Zjednoczonych spotkanie. Trump przyjął ofertę. Pisaliśmy o tym tu.

Informacja była zaskoczeniem dla wielu analityków i obserwatorów, ponieważ wcześniej Waszyngton nie zgadzał się na rozmowy z Koreą Północną bez warunków wstępnych. Pisaliśmy o tym tu.

Jednak już następnego dnia Biały Dom podczas konferencji prasowej przekazał, że do spotkanie nie dojdzie, jeżeli Korea Północna nie podejmie „konkretnych kroków”.

„Prezydent ma nadzieję, że możemy poczynić pewne postępy. Wiemy, że kampania maksymalnego nacisku przyniosła efekty. Wiemy, że wywarła olbrzymią presję na Koreę Północną. Złożyli kilka ważnych obietnic: złożyli obietnice denuklearyzacji, obiecali wstrzymać testy jądrowe i rakietowe. Uznali też regularne ćwiczenia wojskowe między USA i ich sojusznikiem, Koreą Południową, które będą kontynuowane”, powiedziała Sanders odpowiadając na pytanie dziennikarza o brak warunków wstępnych do spotkania. „Kampanii maksymalnego nacisku nie odpuszczamy. Nie cofniemy się, ani nie wprowadzimy w tym żadnych zmian. Będziemy kontynuować te wysiłki i nie zamierzamy organizować spotkania, dopóki nie zobaczymy konkretnych działań pasujących do słów i retoryki Korei Północnej”, dodała.

Donald Trump ogłosił również na Twitterze, że rozmawiał na temat spotkania z przywódcami Chin i Japonii.

Według słów prezydenta, Premier Shinzo Abe był entuzjastycznie nastawiony do planu rozmów z Koreą Północną. Prezydent Xi Jinping miał docenić fakt, że Stany Zjednoczone pracują nad rozwiązaniem konfliktu z Koreą Północną drogą dyplomatyczną. „Chiny nadal są pomocne!”, zakończył swój wpis Trump.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.