Wiadomości

Szef dyplomacji KRLD przedłuża swój pobyt w Szwecji

Ri Yong Ho zostanie w Sztokholmie do końca tygodnia, podały lokalne media. Minister Spraw Zagranicznych Korei Północnej rozmawia z władzami Szwecji między innymi na temat relacji bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim.

Szef północnokoreańskiego MSZ przybył do Sztokholmu w czwartek, gdzie spotkał się ze swoją odpowiedniczką, Margot Wallström. Ponadto spotkał się również z premierem kraju, Stefanem Löfvenem.

Jak podała agencja prasowa AP, Wallström nazwała rozmowy „dobrymi i konstruktywnymi”. Nie ujawniono jednak mediom ich tematu, podobnie jak szczegółów dotyczących spotkania z Löfvenem.

Media oraz analitycy spekulowali, że spotkanie ma związek z ogłoszeniem szczytu Donald Trump – Kim Dzong Un.

Wizyta rozpoczęła się w czwartek 15 marca i miała zakończyć się w sobotę. Jednak jak podało SVT, publiczny nadawca telewizyjny, podjęto decyzję o przedłużeniu spotkania do końca tygodnia.

Według słów szwedzkiej komentator polityki zagranicznej Eriki Bjerström, spotkanie Ri i Wallströma było zaplanowane już kilka miesięcy temu, jednak w związku z nieoczekiwanym ogłoszeniem możliwego spotkania prezydenta Korei Południowej i prezydenta USA z Kim Dzong Unem, temat i porządek obrad zostały zmienione.

Na początku marca z wizytą do Stanów Zjednoczonych udał się premier Szwecji, Stefan Löfven. Podczas konferencji prasowej w Białym Domu powiedział on, że jego kraj może pomóc pośredniczyć w rozmowach.

„Możemy być kanałem komunikacyjnym i zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zobaczyć, że dialog idzie sprawnie”, powiedział. „W relacji z Koreą Północną –  wierzę, że nam ufają, bo jesteśmy krajem niezaangażowanym, również niezaangażowanym militarnie”, dodał.

Ri Yong Ho pełni funkcję ministra spraw zagranicznych Korei Północnej, jednak w przeszłości służył jako dyplomata w ambasadzie w Sztokholmie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.