Seul: Prezydent zastanawia się, kto będzie członkiem delegacji w KRLD
Wiadomości

Seul: Prezydent zadecyduje, kto będzie członkiem delegacji do KRLD

Korea Południowa wyślę przedstawiciela rządu na szczyt w Korei Północnej. Media spekulują kto wejdzie w skład delegacji, decyzja może zapaść jeszcze w w tym tygodniu.

W czasie Zimowych Igrzysk Olimpijskich prezydent Korei Południowej, Moon Jae-in, spotkał się z delegacją KRLD. Podczas rozmowy siostra Kim Dzong Una przekazała prezydentowi zaproszenie do złożenia wizyty w Pjongjangu. Pisaliśmy o tym tu.

W piątek Błękitny Dom ogłosił, prezydent Moon zamierza wysłać przedstawiciela rządu na spotkanie w Korei Północnej. Wizyta może odbyć się już w przyszłym tygodniu.

Seulowi może zależeć na szybkim zorganizowaniu spotkania z powodu zaplanowanych na początek kwietnia wspólnych manewrów wojskowych Republiki Korei i Stanów Zjednoczonych. Zdaniem analityków wspólne ćwiczenia wojsk mogą spowolnić tempo dialogu i pogorszyć, poprawione w ostatnim czasie, stosunki międzykoreańskie.

Na temat wizyty w KRLD prezydent Korei Południowej rozmawiał telefonicznie z Donaldem Trumpem. „Obydwaj przywódcy zgodzili się kontynuować wysiłki na rzecz utrzymania dialogu Południe-Północ tak, aby mógł on doprowadzić do denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego”, powiedział podczas konferencji prasowej sekretarz ds. PR prezydenta Korei.

Głos w sprawie spotkania zabrały Chiny. „Dzięki możliwości, jakie przyniosły zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang, pojawiły się pozytywne ruchy w stosunkach między Koreami” – powiedziała Hua Chunying, rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin. „Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję Korei Południowej o wysłaniu specjalnego wysłannika do Korei Północnej”.

Analitycy i południowokoreańskie media zastanawiają się, kto może zostać wyznaczony na przewodniczącego delegacji oraz ile osób będzie ona liczyć. Wśród potencjalnych kandydatów wymieniany jest Cho Myoung-gyon, Im Jong-seok, Jeong Se-hyun, Lee Nak-yon, Chung Eui-yong i Suh Hoon.

Cho Myoung-gyon jest Ministrem Zjednoczenia. Brał udział w spotkaniach Północ-Południe oraz gościł delegację KRLD podczas Zimowej Olimpiady.

Im Jong-seok sprawuje funkcję szefa sztabu i sekretarza prezydenta Moon Jae-ina. W 1989 został skazany na 3 i pół roku więzienia za pomoc Lim Su-kyung w przekroczeniu 38 równoleżnika. Lim przedostała się na Północ, aby wziąć udział w 13. Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w Pjongjang.

Jeong Se-hyun to emerytowany polityk, który przez 22 lata pracował w Ministerstwie Zjednoczenia. Przewodził resortowi dwukrotnie, podczas prezydentury Kim Dae Junga i Roh Moo Hyuna.

Lee Nak-yon jest aktualnym premierem. W systemie politycznym Korei Południowej prezydent jest szefem rządu, a premier jego faktycznym zastępcą.

Chung Eui-young jest dyrektorem Biura Bezpieczeństwa Narodowego przy Błękitnym Domu. Uważany jest za eksperta w dziedzinie dyplomacji wielostronnej.

Suh Hoon przewodniczy od maja ubiegłego roku Narodowej Służbie Wywiadu, agencji wywiadowczej Republiki Korei.

 

źródło yonhapnews, hani, hankookilbo, nknews / zdjęcie łuk zjednoczenia John Cant (CC BY-NC 2.0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.