Seul: Możliwy trójstronny szczyt z KRLD i USA
błękitny dom
Wiadomości

Seul: Możliwy trójstronny szczyt z KRLD i USA

Prezydent Korei Południowej Moon Jae-in powiedział, że jego zdaniem możliwa jest organizacja szczytu trzech państw Korea Północna – Korea Południowa – Stany Zjednoczone.

Prezydent Korei Południowej powiedział, że po zbliżających się dwóch spotkaniach Moon Jae-in – Kim Dzong Un i Donald Trump – Kim Dzong Un, możliwa jest również organizacja trójstronnego spotkania przywódców państw w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

„Zorganizowanie szczytu Korea Północna-USA po samym szczycie Korea Południowa-Północ jest wydarzeniem historycznym. W zależności od ich wyników mogą doprowadzić do trójstronnego szczytu Północy, Południa i Stanów Zjednoczonych”, powiedział prezydent cytowany przez agencję prasową Yonhap.

Dodał również, że celem spotkań jest rozwiązanie kwestii denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

„Musimy całkowicie rozwiązać problemy denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego i ustanowić pokój poprzez najbliższe rozmowy oraz te które w przyszłości”, powiedział.

Wypowiedź padła podczas posiedzenia komitetu przygotowującego szczyt Korea Południowa – Korea Północna.

W kwietniu Moon Jae-in ma spotkać się z Kim Dzong Unem. Postanowienie o organizacji szczytu zapadło podczas wizyty delegacji polityków Korei Południowej w Pjongjangu, gdzie spotkali się z przywódcą Korei Północnej. Pisaliśmy o tym tu.

Również Donald Trump, w odpowiedzi na zaproszenie przywódcy KRLD, wyraził gotowość do spotkania i rozmów. Pisaliśmy o tym tu.

Spotkanie miałoby odbyć się do końca kwietnia, jednak od momentu przyjęcia zaproszenia przez prezydenta USA, strona północnokoreańska nie odniosła się publicznie do sprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.