facebook, kyodo, cnn
Wiadomości

Rozmowy KRLD-Szwecja dotyczyły uwolnienia Amerykanów

Rozmowy pomiędzy Ministrami Spraw Zagranicznych Szwecji i KRLD dotyczyły uwolnienia obywateli USA przetrzymywanych w północnokoreańskich więzieniach.

Informacja została przekazana równolegle przez CNN i południowokoreańską agencję prasową Yonhap.

„Każde działanie w sprawie tych zatrzymanych byłoby ogromną sprawą dla Stanów Zjednoczonych”, powiedziała osoba cytowana przez CNN. Szwecja miała nie wysuwać tematu jako ultimatum, a jedynie podniosła go jako sprawa, która „posunęłaby wszystko we właściwym kierunku”.

Agencja Yonhap zacytowała urzędnika Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, który powiedział, że „Szwecja jest naszym mocarstwem opiekuńczym, więc naturalnie zwracają się z takimi prośbami w naszym imieniu”.

Szef północnokoreańskiego MSZ, Ri Yong Ho, przebywał od czwartku z wizytą w Sztokholmie. Według oficjalnego komunikatu, tematem rozmów miała być sprawa bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim oraz obowiązki konsularne Szwecji jako mocarstwa opiekuńczego USA. Pisaliśmy o tym tu.

Wizyta miała potrwać dwa dni, jednak została przedłużona do końca tygodnia. Pisaliśmy o tym tu.

Obecnie w Korei Północnej wyroki odsiaduje trzech obywateli Stanów Zjednoczonych. Są to Kim Dong-chul, Kim Sang-duk i Kim Hak-song

Kim Dong-chul został aresztowany w październiku 2015 roku przez północnokoreańskie władze. Przed zatrzymaniem mieszkał w Chinach i był prezesem firmy działającej w specjalnej strefie ekonomicznej w Rason w KRLD. Do aresztowania miało dojść w trakcie drogi do pracy z chińskiego miasta Yanji. W kwietniu 2016 Kim został skazany na 10 lat ciężkich robót pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Korei Południowej.

Kim Sang-duk, znany również jako Tony Kim, był wykładowcą na chińskim uniwersytecie YUST w mieście Yanji. Wielokrotnie wykładał też gościnnie na północnokoreańskim uniwersytecie PUST (Pyongyang University of Science and Technology). Aresztowano go na lotnisku, kiedy czekał na samolot po jednej z wizyt w Pjongjangu. Jak podała północnokoreańska agencja prasowa KCNA „został zatrzymany za popełnienie wrogich działań mających na celu obalenie KRLD nie tylko w przeszłości, ale także podczas ostatniego pobytu przed zatrzymaniem”.

Kim Hak-song, również był pracownikiem PUST i, podobnie jak Kim Sang-duk, został aresztowany pod zarzutem „wrogich działań”. Do zatrzymania doszło w maju ubiegłego roku. „Właściwa instytucja prowadzi teraz szczegółowe dochodzenie w sprawie swoich zbrodni”, podano w komunikacie KCNA.

Stany Zjednoczone nie mają nawiązanych oficjalnych stosunków dyplomatycznych z Koreą Północną. Kontakt z zatrzymanymi mężczyznami odbywa się poprzez placówkę dyplomatyczną Szwecji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.