Pięciu robotników z Korei Północnej zmarło w Rosji
Wiadomości

Rosja: zmarło pięciu robotników z Korei Północnej zatrudnionych na budowie

Pięciu obywateli Korei Północnej zginęło w Rosji, gdzie zatrudnieni byli przy budowie bloku mieszkalnego. Zmarli wskutek zaczadzenia próbując ogrzać kontener robotniczy.

„Rano, 1 marca 2018 r., organy ścigania otrzymały wiadomość, że na ul. Blucher w mieście Ufa w budowanym domu znaleziono ciała 5 osób. W związku z tym, Dyrekcja Dochodzeniowa Komisji Śledczej Federacji Rosyjskiej wydział Republiki Baszkortostanu wszczęła postępowanie karne z przyczyn kryminalnych przewidzianych w Części 3 Art. 109 kodeksu karnego (spowodowanie śmierci dwóch lub więcej osób wskutek zaniedbania)”, podano w komunikacie na stronie Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej.

 

Mężczyźni w wieku od 42 do 58 lat pracowali jako robotnicy przy budowie bloku mieszkalnego w mieście Ufa w Republice Baszkortostan. Według wstępnych ustaleń policji obywatele KRLD przebywali na terytorium Rosji legalnie.

Mężczyźni mieszkali w kontenerze robotniczym w pobliżu placu budowy. W związku z uszkodzeniem kabla doprowadzającego prąd, postanowili ogrzać pomieszczenie rozpalając piec węglowy.

Według władz wstępną przyczyną zgonu było zatrucie tlenkiem węgla.

Jak podaje agencja prasowa Interfax, mężczyźni zatrudnieni byli przez firmę Stroiteli-7, a prace robotnicze wykonywali dla lokalnej firmy deweloperskiej Salvia. Według danych rejestru przedsiębiorców firma Stroiteli-7 posiada trzech udziałowców. Największym z nich jest firma 3 VSP, której właścicielem jest Ministerstwo Budownictwa i Materiałów Budowlanych Korei Północnej.

Z informacji Departamentu Hydrometeorologii i Monitorowania Środowiska Republiki Baszkortostanu wynika, że w nocy z 28 lutego na 1 marca temperatura w mieście Ufa dochodziła do -27 stopni, w ciągu dnia wahała się w granicach 10-15oC poniżej zera.

Lokalne władze udostępniły na swojej stronie zdjęcia, które przedstawiają kontener, w którym mieszkali zmarli robotnicy.

Rząd w Pjongjangu od lat wysyła do pracy za granicą obywateli swojego kraju, a Rosja jest jednym z największych skupisk północnokoreańskich robotników. Według szacunków poza granicami kraju może pracować nawet 100 000 obywateli KRLD, z czego 30 000 jako budowlańcy i drwale w Federacji Rosyjskiej.

W związku z wprowadzeniem w grudniu ubiegłego roku przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji 2375 i 2397, państwa członkowskie mają obowiązek nie przedłużać ważności wiz dla obywateli Korei Północnej, którzy przebywają w kraju w celach zarobkowych.

 

źródło salviaufa, sledcom, gtrk, tcc, un, zachestnyibiznes, rossija1 / zdjęcia Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej, materiały promocyjne Slavia Ufa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.