Raport ONZ: dwie firmy z Singapuru złamały sankcje nałożone na KRLD
fot. gesinek
Wiadomości

Raport ONZ: dwie firmy z Singapuru złamały sankcje nałożone na KRLD

Dwie firmy z siedzibą w Singapurze naruszyły sankcje ONZ, dostarczając towary luksusowe do Korei Północnej, podało BBC powołując się na niepublikowany jeszcze raport Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Dokument, który opisuje BBC wskazuje dwie siostrzane firmy zarejestrowane w Singapurze: OCN i T Specialist. Według zawartych w nim danych firmy wysyłały do Korei Północnej wina i alkohole wysokoprocentowe. Proceder miał trwać do lipca 2017 roku.

Raport podawał ponadto, że pomiędzy 2011 i 2014 rokiem dokonano przepływów pieniężnych o wartości ponad 2mln USD z kont OCN i T Specialist w północnokoreańskim Daedong Credit Bank na konto T Specjalist w Singapurze.

Obie według raportu miały posiadać również „długotrwałe, bliskie powiązania”, tym własnościowe, z północnokoreańskim Ryugyong Commercial Bank.

Zarówno Daedong Credit Bank jak i Ryugyong Commercial Bank objęte są sankcjami Departamentu Skarbu USA.

Jak podaje BBC, firma potwierdziła, że prowadziła interesy z Koreą Północną, jednak, że miało to miejsce przed wejściem w życie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ponadto zaprzeczyła powiązaniom z północnokoreańskimi bankami.

Wobec firmy prowadzone jest aktualnie postępowanie przez władze Singapuru.

W lipcu ubiegłego roku portal NK News przeprowadził śledztwo z którego wynikało, ze firma OCN założyła spółkę typu joint-venture w celu prowadzenia w Pjongjangu domów towarowych z dobrami luksusowymi takimi jak alkohole, zegarki, galanteria skórzana czy kosmetyki.

W 2006 roku Rada Bezpieczeństwa ONZ wprowadziła rezolucję 1718, która zakazuje sprzedaży produktów luksusowych do Korei Północnej.

Ponadto w 2010 roku urząd celny Singapuru wprowadził własna listę produktów, których wywóz do Korei Północnej jest zakazany. Znalazły się na nim między innymi produkty sprzedawane przez OCN i T Specialist.

W listopadzie ubiegłego roku Singapur zerwał całkowicie wymianę handlową z Koreą Północną. Pisaliśmy o tym tu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.