Wiadomości

ONZ nałożyło sankcje na firmy współpracujące z Koreą Północną

Organizacja Narodów Zjednoczonych nałożyła nowe sankcje na 21 firm transportowych, którym zarzucono współpracę z Koreą Północną i pomoc w omijaniu sankcji gospodarczych.

Przedsiębiorstwa objęte w wykazie mają swoje siedziby w Korei Północnej oraz na Wyspach Marshalla, w Chinach, Hong Kongu, Singapurze, Panamie i na Samoa. Poza nimi sankcje obejmują również 27 statków oraz jednego obywatela Tajwanu.

Lista podmiotów wskazanych w rezolucji pokrywa się w dużej mierze z sankcjami nałożonymi przez Departament Skarbu USA w lutym tego roku. Wtedy restrykcjami objęto 27 przedsiębiorstw, 28 statków i tego samego obywatela Tajwanu. Pisaliśmy o tym tu.

„Zatwierdzenie tego historycznego pakietu sankcji jest wyraźnym znakiem, że społeczność międzynarodowa jest zjednoczona w naszych wysiłkach, aby utrzymać maksymalną presję na reżim w Korei Północnej”, powiedziała ambasador USA przy ONZ Nikki Haley.

14 firm i 17 statków, które znalazły się na liście były zaangażowane w przeładunek między innymi ropy naftowej pomiędzy statkami na otwartym morzu (tzw. ship-to-ship transfer). Pozostałe podmioty miały pomagać w przewozie węgla z lub do KRLD.

Obywatel Tajwanu, Tsang Yung Yuan, „koordynował wywóz północnokoreańskiego węgla przy pomocy północnokoreańskiego pośrednika działającego w kraju trzecim, a także posiada historię innych działań związanych z uchylaniem się od sankcji”, napisano w oświadczeniu prasowym ONZ.

Dla przedsiębiorstw sankcje oznaczają zamrożenie aktywów bankowych, statki nie będą mogły wpływać do portów państw należących do ONZ, a mężczyzna został objęty zakazem podróżowania.

Sankcje został nałożone przez komitet powstały przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2006 roku na mocy rezolucji nr 1718. Wszystkie kraje będących członkami RB ONZ, w tym Chiny i Rosja, poparły sankcje. Państwem, które wnioskowało za nałożeniem nowych sankcji były Stany Zjednoczone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.