kcna
Wiadomości

Oficjalne: Kim Dzong Un odbył wizytę w Chinach

Chińskie media publiczne oraz północnokoreańska agencja prasowa KCNA potwierdziły oficjalnie, że Kim Dzong Un udał się z wizytą do Pekinu na zaproszenie Xi Jinpinga.

Niepotwierdzona wiadomość o wizycie przywódcy Korei Północnej w Chińskiej Republice Ludowej pojawiła się w mediach dwa dni temu. Pierwsze o wydarzeniu doniosły japońskie media, pokazując pancerny pociąg podobny do tego, którym udawał się w zagraniczne podróże Kim Dzong Il. Pisaliśmy o tym tu.

Wizyta

Wizyta trzymana była w tajemnicy, dziś jednak została oficjalnie potwierdzona. Przywódca Korei Północnej przebywał w Chinach na zaproszenie prezydenta Xi Jinpinga od niedzieli do środy.

Pomimo, że wizyta została przez publiczne media w Chinach nazwa „nieoficjalną”, Kim Dzong Un został przywitany zgodnie z protokołem przewidzianym dla głów państw, wliczając w to czerwony dywan i gwardię honorową.

W skład delegacji weszli żona Kim Dzong Una, Ri Sol Ju oraz szereg polityków: Choe Ryong Hae, wiceprzewodniczący Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei (KC PPK) i dyrektor Departamentu Organizacji i Przywództwa; Pak Kwang Ho, wiceprzewodniczący KC PPK oraz dyrektor Departamentu Propagandy i Agitacji; Ri Su Yong, wiceprzewodniczący KC PPK i dyrektor Departamentu Spraw Międzynarodowych; Kim Yong Chol, wiceprzewodniczący KC PPK i dyrektor Departamentu Zjednoczonego Frontu; Ri Yong Ho, minister spraw zagranicznych Korei Północnej.

Tematem rozmów pomiędzy przywódcami była między innymi denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego.

„Xi powiedział, że Chiny trzymają się celu denuklearyzacji półwyspu, chroniąc pokój i stabilność na półwyspie i rozwiązując problemy poprzez dialog i konsultacje”, podała chińska agencja prasowa Xinhua relacjonując rozmowę dwóch przywódców.

„Naszym konsekwentnym stanowiskiem jest zaangażowanie w denuklearyzację na półwyspie, zgodnie z wolą prezydenta Kim Il Sunga i Sekretarza Generalnego Kim Dzong Ila”, miał powiedzieć podczas spotkania Kim Dzong Un. „Kwestia denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego może zostać rozwiązana, jeśli Korea Południowa i Stany Zjednoczone odpowiedzą na nasze wysiłki życzliwością, stworzą atmosferę pokoju i stabilności, jednocześnie podejmując stopniowe i wspólne środki dla realizacji pokoju”, dodał.

Jak podaje agencja Xinhua, prezydent Xi miał powiedzieć, że chińska strona oczekuje politycznej stabilności i rozwoju gospodarczego w Korei Północnej. Ponadto zapewniono, że Chiny wspierają Partię Pracy Korei pod przewodnictwem Kim Dzong Una w „w przewodzeniu ludności KRLD na drodze socjalizmu” oraz w rozwoju gospodarki i poprawy warunków egzystencjalnych obywateli.

Podczas wizyty urządzono powitalny bankiet dla Kim Dzong Una i jego żony w Wielkiej Hali Ludowej na Placu Tian’anmen. Przywódcy obu państw zjedli również wspólny lunch z pierwszymi damami w rezydencji Diaoyutai. W trakcie trzydniowej wizyty Kim Dzong Un odwiedził też wystawę technologiczną Chińskiej Akademii Nauk.

Prezydent Chin został zaproszony przez Kim Dzong Una do odwiedzenia Korei Północnej. Propozycja została przyjęta „z przyjemnością”, jednak data i czas pozostają do ustalenia.

Cel wizyty

Analitycy zajmujący się Koreą Północną twierdzą, że wizyta była potrzebna zarówno Pekinowi jak i Pjongjangowi.

Przed nadchodzącymi szczytami Korea Północna – Korea Południowa i Korea Północna – Stany Zjednoczone, Chiny chciały pokazać swoje zaangażowanie w kwestii denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Ponadto Xi Jinping jest pierwszym przywódcą, z którym spotkał się Kim Dzong Un, co podkreśla bliski sojusz obu państw.

Dzięki wizycie Kim Dzong Un wzmocnił swoją pozycję negocjacyjną przed zbliżającymi się negocjacjami towarzyszącymi szczytom, pokazując mocny sojusz z Pekinem. Ponadto Korea Północna „musi przygotować grunt pod natychmiastowe złagodzenie sankcji po rozmowach USA-KRLD”, powiedział Go Myong-Hyun z południowokoreańskiego think tanku Asan Institute for Policy Studies dla portalu NK News.

„Stawka jest bardzo wysoka i stało się jasne, że szczyt może pójść bardzo źle”, powiedział dla Wall Street Journal Ken Gause, starszy analityk ds. Korei Północnej w Center for Naval Analyses. „Kim Jong Un musi być pewien że Chiny będą go wspierać”, dodał.

Historyczna wizyta?

Wizyta Kim Dzong Una w Chinach to pierwsze oficjalne spotkanie aktualnego przywódcy Korei Północnej z liderem innego państwa oraz pierwsza zagraniczna podróż jako głowa państwa.

Jak zauważają obserwatorzy, podczas wizyty Kim Dzong Ila w 2011 roku w Chinach również poruszono temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Ówczesny przywódca Korei Północnej zgodził się wtedy na udział w rozmowach sześciostronnych oraz denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego.

Krótko po wizycie w Chinach, Kim Dzong Il spotkał się w 2011 z prezydentem Rosji, Dmitrijem Miedwiediewem. Część analityków zadaje pytanie, czy podobny scenariusz zostanie nakreślony po wizycie Kim Dzong Una w Chinach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.