KCNA, Johannes Jansson
Wiadomości

Minister Spraw Zagranicznych Korei Północnej z wizytą w Szwecji

Ri Yong Ho, Minister Spraw Zagranicznych Korei Północnej udał się na dwudniowa wizytę do Szwecji. Media spekulują, że wizyta może być związana z planowanym szczytem USA-KRLD.

MSZ Szwecji opublikowało komunikat prasowy w którym wyjaśnia, że tematem rozmowy będzie między innymi kwestia bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim.

„Rozmowy skoncentrują się na obowiązkach konsularnych Szwecji jako mocarstwa opiekuńczego Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii. Poruszą również kwestię bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim, co jest ważnym punktem porządku obrad Rady Bezpieczeństwa”, napisano w komunikacie prasowym.

Podano również informacje, że Szwecja popiera nałożone na Pjongjang sankcje Rady Bezpieczeństwa ONZ, a „celem wizyty jest przyczynienie się do skutecznej realizacji rezolucji.”

Podczas wizyty Ri Yong Ho spotka się ze szefową MSZ Szwecji, Margot Wallstrom.

Media spekulują, że spotkanie może dotyczyć planowanego na kwiecień szczytu KRLD-USA. O spotkaniu pisaliśmy tu.

Spotkanie odbywa się zaledwie nieco ponad miesiąc po ostatniej wizycie delegacji Korei Północnej w Sztokholmie. Na przełomie stycznie i lutego wiceminister spraw zagranicznych KRLD, Han Song Ryol spotkał się między innymi z premierem Stefanem Löfvenem.

Szwecja utrzymuje stosunki dyplomatyczne z Koreą Północną od 1973 roku i była pierwszy państwem Zachodu, które otworzyło w Pjongjangu swoją ambasadę. Ponadto Szwecja świadczy usługi konsularne dla obywateli Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii przebywających na terenie KRLD. Jest również członkiem powołanej w 1953 roku Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei.

Zgodnie z zapowiedzią, jutro po południu ma pojawić się oświadczenie podsumowujące rozmowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.