Północnokoreański pociąg zmierzający do Chin, Nippon TV
Wiadomości

Media: Kim Dzong Un z wizytą w Chinach

Kim Dzong Un udał się z niezapowiedzianą wcześniej publicznie wizytą do Chin, informuje Bloomberg. Wcześniej informację o podróży wysokiej rangi polityka KRLD do Chin podawały japońskie media.

Według doniesień medialnych Kim Dzong Un ma spotkać się w stolicy Chin z Xi Jinpingiem, a tematem rozmów ma być nadchodzący szczyt Korea Północna – Korea Południowa oraz Korea Północna – Stany Zjednoczone.

Spekulacje na temat możliwej wizyty wysokiego rangą polityka Korei Północnej pojawiły się w poniedziałek po tym, jak japońska agencja prasował Kyodo News poinformowała, że do Pekinu przyjechał opancerzony pociąg. Skład liczący 21 wagonów miał minąć na swojej trasie miasto Dandong leżące na granicy ChRL-KRLD. Znajduje się tam most kolejowy łączący oba państwa.

Tą samą trasą do Pekinu udał się w 2010 z wizytą Kim Dzong Il. Były przywódca Korei Północnej w podróże zagraniczne udawał się opancerzonym pociągiem.

Południowokoreański portal DailyNK napisał, że na stacji w mieście Dadong postawiono około tydzień temu ekrany uniemożliwiające zobaczenie pociągu przejeżdżającego przez most. Portal NK News opublikował dziś zdjęcia na których widać metalowe ogrodzenie blokujące wejście na dworzec.

Według informacji przekazanych przez Reuters, policja usunęła z Placu Tian’anmen turystów, co zwykle dzieje się podczas ważnych spotkań w Wielkiej Hali Ludowej, gdzie chińscy przywódcy podejmują wizytujące głowy państw.

Jak podaje New York Times dziennikarze w Pekinie mieli donosić o gwardii honorowej witającej konwój pojazdów przybyłych do Diaoyutai State Guesthouse. W 2010 roku zatrzymał się tam Kim Dzong Il podczas swojej podróży do Chin.

Rzeczniczka prasowa MSZ Chin, Hua Chunying, pytana o niecodziennie wydarzenia powiedziała, że nic nie wie na temat rzekomej wizyty przywódcy Korei Północnej. Również państwowe media nie wspomniały słowem na temat przyjazdu pociągu.

Jeżeli informacja zostanie potwierdzona, będzie to pierwsza oficjalna wizyta Kim Dzong Una od momentu objęcia przez niego władzy w 2011 roku.

Limuzyny pod eskortą policji przejeżdżają drogami Pekinu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.