MAEA gotowa do monitorowania programu tomowego Korei Północnej
Tero Varjoranta, MAEA (CC BY-SA 2.0)
Wiadomości

MAEA gotowa do kontroli programu atomowego Korei Północnej

Przedstawiciel Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej powiedział podczas spotkania z członkami rządu Korei Południowej, że agencja jest gotowa do podjęcia działań w Korei Północnej.

„Jesteśmy gotowi wznowić monitorowanie działań weryfikacyjnych w KRLD, gdy tylko pozwoli na to otoczenie polityczne, umowy i nasz mandat”, powiedział Tero Varjoranta, wiceszef MAEA. „Nie mamy żadnych złudzeń, że droga jest bardzo trudna. Chętnie podejmiemy się wszelkich działań z naszej strony, aby zapewnić, że wszystko będzie jak należy”, dodał.

„Jest to bardzo ciekawy okres w odniesieniu do ogólnych globalnych problemów związanych z nierozprzestrzenianiem broni jądrowej. Z naszej strony, Agencja będzie bardzo uważnie śledzić rozwój wydarzeń w KRLD”, powiedział. „Mamy nadzieję, że wszystkie te możliwości doprowadzą do konkretnych postępów”.

Varjoranta przybył do Seulu na spotkanie z urzędnikami Ministerstwa Spraw Zagranicznych Korei Południowej w środę. Celem rozmów było omówienie ostatnich wydarzeń w stosunkach pomiędzy Koreami oraz gotowość agencji do powrotu do Korei Północnej.

Jutro Varjoranta ma spotkać się z kolejnymi urzędnikami Republiki Korei, w tym głównym negocjatorem w sprawach atomowych, Lee Do-hoonem.

Inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej byli w Korei Północnej po raz ostatni dziewięć lat temu. W połowie kwietnia 2009 roku Pjongjang podjął decyzję o wydaleniu z kraju agentów MAEA. 25 maja KRLD przeprowadziła swój drugi test jądrowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.