Ośrodek Punggye-ri, źródło Google Maps
Wiadomości

Korea Północna zmniejsza liczbę żołnierzy w Punggye-ri

Władze Korei Północnej zmniejszyły liczbę żołnierzy stacjonujących w ośrodku atomowym Punggye-ri, podała japońska gazeta Asahi Shimbun.

Powołując się na własne źródła, gazeta napisała, że rozkaz przeniesienia wojsk został wydany na początku marca. Liczba żołnierzy 19 pułku, który stacjonuje w Punggye-ri, została zmniejszona o połowę z 1000 do 500 osób.

Na miejscu pozostawiono dwa z czterech batalionów, który były odpowiedzialne za drążenie podziemnych tuneli koniecznych do przeprowadzania w ośrodku nuklearnych testów. Ponadto na miejscu ma znajdować się 150 członków korpusu inżynieryjnego i około 70 osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Jak podaje gazeta, decyzja może mieć związek z planowanym szczytem Korea Północna – Stany Zjednoczone oraz sygnalizować nadzieję na pokojowe rozwiązanie kwestii denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. W przypadku osiągnięcia porozumienia, ośrodek mógłby zostać stale zamknięty.

Asahi Shimbun przypomina, że podobne ruchy wykonał w 2008 Kim Dzong Il. Podjęto wtedy decyzję o wyburzeniu wieży chłodniczej dla reaktora jądrowego w Jongbjon.

wyburzenie wieży chłodniczej w Jongbjon, 27 czerwca 2008
wyburzenie wieży chłodniczej w Jongbjon, 27 czerwca 2008

Korea Północna utrzymuje, że jest gotowa zrezygnować z programu atomowego oraz popiera decyzję o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

W tej sprawie mają odbyć się dwa spotkania Kim Dzong Una z Donaldem Trumpem oraz Moon Jae-ine, prezydentem Korei Południowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.