Korea Północna podejrzana o cyberatak na tureckie instytucje finansowe
Free Images (CC BY 2.0)
Wiadomości

Korea Północna podejrzana o cyberatak na tureckie instytucje finansowe

Pod koniec lutego przeprowadzono atak hakerski na instytucje finansowe Turcji. Najprawdopodobniej miał być to dopiero początkowy to etap zbierania informacji, potrzebnych w przyszłych atakach.

Informacje o ataku przedstawiono w raporcie McAfee, firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem.

Raporty McAfee nie wskazują nigdy konkretnej narodowości cyberprzestępców. Jednak jak napisano w dokumencie, złośliwy kod i metody działania przypominają te wykorzystywane w atakach dokonywanych przez północnokoreańskich hakerów.

Do ataku doszło 2 i 3 marca tego roku, w jego celu wykorzystano złośliwe oprogramowanie o nazwie Bankshot. Celem wirusa jest ukrycie się w sieci ofiary w celu późniejszego wykorzystania, dlatego autorzy raportu sądzą, że atak mógł być jedynie wstępnym etapem służącym zbieraniu informacji i uzyskania koniecznych dostępów do określonych instytucji finansowych. Bankshot posiada ponadto funkcjonalność do usunięcia plików z zainfekowanego komputera w celu zatarcia śladów.

Podczas ataku Bankshot dołączono do plików typu Word. Jeden z nich zawierał wzór umowy dotyczącej wymiany Bitcoina, pozostałe dokumenty zostały napisane w języku koreańskim i również dotyczyły handlu kryptowalutami. Wszystkie pliki zawierały wbudowany skrypt wykorzystujący błąd w oprogramowaniu Adobe Flash.

Dokumenty zawierające wirusa wysyłano jako załącznik w mailach do tureckich instytucji. Wiadomości wysyłano z domeny falcancoin.io, która jest zbliżona nazwą do popularnej giełdy kryptowalut Falcon Coin działającej pod adresem falconcoin.co.

Początkowo zaatakowano instytucję finansową kontrolowaną przez rząd. Następnie zainfekowano turecką organizację zajmującą się finansami i handlem. Według raportu ofiarą miało paść łącznie pięć instytucji finansowych w kraju.

W przeszłości Pjongjang wielokrotnie był oskarżana o ataki hakerskie. Specjaliści przypisywali Korei Północnej między innymi atak WannaCry i kradzież pieniędzy z południowokoreańskiej giełdy Bitcoin. Pisaliśmy o tym tu i tu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.