samolot F-35A, zdjęcie ilustracyjne, joolsgriff (CC BY-NC 2.0)
Wiadomości

Korea Północna krytykuję Koreę Południową za zakup nowych rakiet

Pjongjang skrytykował na łamach gazety Rodong Sinmum zakup przez Koreę Południową pocisków rakietowych powietrze-ziemia w momencie ocieplenia stosunków między krajami.

Południowokoreańska agencja dostaw wojskowych DAPA (Defense Acquisition Program Administration) podpisała pod koniec kutego kontrakt na zakup 90 pocisków typu powietrze-ziemia Taurus. Mają zostać dostarczone w latach 2019-2020.

Informacja została upubliczniona jednak dopiero 13 marca, ponieważ władze chciały uniknąć rozgłosu przed rozpoczynającymi się negocjacjami dotyczącymi szczytu Północ-Południe.

Wyprodukowany przez niemiecką firmę Taurus Systems pocisk ma zasięg 500 kilometrów. Wystrzelony z południowokoreańskich myśliwców, może zniszczyć północnokoreańskie bunkry i podziemne zabudowania.

Ponadto przyszłym tygodniu ma zostać oficjalnie zaprezentowany pierwszy samolot typu F-35A, który pojawi się na wyposażeniu Powietrznych Sił Zbrojnych Republiki Korei.

„Jest to otwarta prowokacja wymierzona w partnera do dialogu i niebezpieczny ruch skierowany przeciwko atmosferze pojednania północy i południa oraz zorganizowanej z dużym wysiłkiem jedności”, napisano w północnokoreańskiej prasie.

Dodano również, że „dialog i konfrontacja, pokój i wojna nigdy nie mogą iść ze sobą w parze” oraz porównano obecne działania do polityki byłych prezydentów Republiki Korei z konserwatywnych partii, którzy prowadzili wobec Pjongjangu politykę .

„Taka prowokacyjna wrzawa niewiele różni się od lekkomyślnych czynów, dzięki którym konserwatywne klany Lee Myung Bak i Park Geun Hye nakręciły błędne koło konfrontacji i załamania międzykoreańskich stosunków”, dodano.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.