Korea Północna chce rozmawiać o denuklearyzacji
kcna
Wiadomości

Korea Północna chce rozmawiać o denuklearyzacji

Korea Północna przekazała południowokoreańskiej delegacji, że jest gotowa rozmawiać ze Stanami Zjednoczonymi na temat rezygnacji z broni atomowej.

Wczoraj delegacja pięciu południowokoreańskich polityków udała się z wizytą do Korei Północnej, gdzie spotkała się z przywódcą kraju, Kim Dzong Unem. Pisaliśmy o tym tu.

Informacje na temat woli rozmowy przekazał przewodniczący delegacji, Chung Eui-young. „Korea Północna wykazała determinację do denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego”, powiedział podczas konferencji prasowej. „Północ wyjaśniła również, że nie ma powodu, aby posiadali broń jądrową, jeżeli zagrożenia militarne wobec Północy zostaną wyeliminowane, a bezpieczeństwo systemu zagwarantowane”, dodał.

Pjongjang miał zagwarantować również, że nie będzie podczas rozmów przeprowadzać żadnych testów atomowych i prób rakiet balistycznych.

Ponadto podczas wizyty delegacji ustalono możliwość spotkania prezydenta Republiki Korei, Moon Jae-ina z Kim Dzong Unem. Wstępny termin spotkania zaplanowano na kwiecień, ma ono się odbyć w przygranicznej wiosce Panmunjom.

Będzie to trzeci szczyt przywódców oby Korei. Poprzednie miały miejsce w latach 2000 i 2007.

Chung Eui-young i Suh Hoon, którzy uczestniczyli w delegacji, udadzą się w tym tygodniu do Stanów Zjednoczonych, aby przedstawić administracji Donalda Trumpa informacje na temat spotkania. Następnie udadzą się w tym samym celu do Rosji, Chin i Japonii.

 

źródło unikorea, bluehouse

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.