fot. kantei
Wiadomości

Japonia zmienia zdanie na temat propozycji Korei Północnej o organizacji szczytu

Premier Japonii nie wierzy, że Korea Północna wykorzysta szczyty z USA i Koreą Południową do kupienia czasu na realizację programu nuklearnego i rakietowego, podał rzecznik prezydenta Seulu, po spotkaniu w Tokio. To zmiana w stosunku do ostatnich wypowiedzi.

We wtorek Suh Hoon, szef Narodowej Służby Wywiadu (NIS) Korei Południowej spotkał się z premierem Shinzo Abe. Dzień wcześniej delegat Seulu rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Japonii, Taro Kono. Celem obu spotkań było omówienie efektów rozmów przedstawicieli Korei Południowej z Kim Dzong Unem w Pjongjangu. O wizycie polityków w Korei Północnej pisaliśmy tu.

„Koreę Północną czekają duże negocjacje na szczycie wewnątrz-koreańskim, a później na szczycie ze Stanami Zjednoczonymi i w świetle tych wydarzeń, nie sądzę, że Korea Północna wykorzysta tę okazję, by po prostu kupić czas”, zacytowano premiera Japonii w oświadczeniu podanym przez Błękitny Dom.

Wcześniej Japonia nie wypowiadała się przychylnie na temat propozycji rozmów  i organizacji spotkań przywódcy Korei Północnej z prezydentami USA i Korei Południowej.

„Wielokrotnie mówiłem, że musimy stworzyć sytuację wywierania maksymalnej presji na Koreę Północną, aby Północ chciała z nami porozmawiać”, powiedział pięć dni temu premier Japonii na posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego. „Rozmowy same w sobie są bezcelowe i nigdy nie należy lekceważyć sankcji tylko dlatego, że Korea Północna jest otwarta na rozmowy”, dodał.

O pierwszych reakcjach USA, Chin, Rosji i Japonii na propozycję KRLD pisaliśmy tu.

Podczas spotkania ministra spraw zagranicznych Taro Kono z Suh Hoon omówiono również temat uprowadzeń obywateli Korei Południowej i Japonii do Korei Północnej. Według ostatnich doniesień temat przetrzymywania obywateli obcych państw na terenie KRLD nie był poruszany podczas spotkania delegacji Seulu z Kim Dzong Unem.

„Oprócz kwestii uprowadzeń obywateli Japonii, Republika Korei również stawia czoła podobnemu problemowi, a w przypadku Stanów Zjednoczonych, nadal są obywatele amerykańscy przetrzymywani przez północ. Więc Japonia, Stany Zjednoczone i Republika Korei uzgodniły, że będą ściśle współpracować w tej sprawie”, powiedział minister Taro Kono podczas konferencji prasowej.

Po spotkaniu delegacji Korei Południowej w Pjongjangu, jej członkowie udali się w podróż do Waszyngtonu, Pekinu, Tokio oraz Moskwy w celu omówienia rezultatów rozmów.

Podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych ogłoszono, że Kim Dzong Un zaproponował spotkanie prezydentowi Donaldowi Trumpowi. Do spotkania ma dojść przed końcem kwietnia. Pisaliśmy o tym tu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.