Ciekawostki

Historia: Jimmy Carter i Bill Clinton w Korei Północnej

Donald Trump może zostać pierwszym urzędującym prezydentem Stanów Zjednoczonych, który spotka się z przywódcą Korei Północnej. W historii Pjongjang kilkukrotnie wychodził z propozycją organizacji szczytu USA-KRLD, jednak żaden prezydent nie przestał na propozycję.

Dwukrotnie z wizytą w Korei Północnej udali się za to byli prezydenci Stanów Zjednoczonych, Jimmy Carter i Bill Clinton. Poniżej przypominamy historie tamtych wydarzeń.

Jimmy Carter

1994 roku był punktem kulminacyjnym pierwszego kryzysu nuklearnego. W marcu Korea Północna wydaliła z kraju część inspektorów z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, nie dopuszczając ich do nadzoru ośrodka jądrowego w Jongbjon. Dwa miesiące później zaczęła usuwać zużyte pręty paliwowe z reaktora atomowego, które można było wykorzystać w celach zbrojeniowych. Departament Obrony USA informował o możliwości posiadania przez Pjongjang od jednego do dwóch bomb atomowych.

W wyniku narastającego napięcia administracja Billa Clintona rozważała możliwość przeprowadzenia ataku prewencyjnego na obiekt atomowy w Jongbjong. Po wymianie gróźb na linii Seul-Pjongjang rozmieściła również rakiety Patriot w Korei Południowej. 13 czerwca Korea Północna postanowiła ostatecznie wystąpić z Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (Non-Proliferation Treaty, NPT), co dodatkowo spotęgowało konflikt.

W sytuacji impasu były prezydent Stanów Zjednoczonych Jimmy Carter zdecydował się wziąć udział w negocjacjach z ramienia swojej fundacji Carter Center.

Z perspektywy urzędującego prezydenta Billa Clintona była to korzystna sytuacja, ponieważ Carter nie był oficjalnym delegatem Waszyngtonu. Ponadto mógł on skoncentrować swoją działalność na polityce wewnętrznej i realizacji hasła „Ekonomia, głupcze!”, które pomogło mu osiągnąć zwycięstwo w wyborach.

Korea Północna zapraszała Jimmiego Cartera do złożenia wizyty kilkukrotnie od momentu rozpoczęcia kryzysu. Kim Il Sung widział w rozmowach z byłym prezydentem szansę na pomoc humanitarną dla swojego kraju, w zamian za ustępstwa. Ponadto Carter w czasie swojej prezydentury opowiadał się za wycofaniem amerykańskich wojsk z Półwyspu Koreańskiego.

„Po rozmowie z prezydentem Clintonem zgodziliśmy się, że Bob Gallucci (główny negocjator USA – przyp. red.) poinformuje mnie o sytuacji. Po tym spotkaniu powiedziałem prezydentowi Clintonowi, że chciałbym przyjąć zaproszenie Północy”, powiedział prezydent Carter. „Byłem bardzo zadowolony, kiedy zaaprobował moją podróż”.

16 czerwca Jimmy Carter wraz z żoną Rosalynn przybyli do Pjongjangu. Tego samego dnia spotkali się z Kim Yong Namem, który sprawował w tym czasie urząd ministra spraw zagranicznych. Następnego dnia doszło do spotkania z Kim Il Sungiem.

Rezultaty rozmów pozwoliły złagodzić kryzys na Półwyspie Koreańskim. Przywódca KRLD zobowiązał się do rozmontowania reaktorów gazowo-grafitowych oraz do zamrożenia programu atomowego na czas dalszych negocjacji. W zamian Stany Zjednoczone dały gwarancję bezpieczeństwa Korei Północnej oraz zobowiązały się dostarczyć do KRLD reaktory lekkowodne. Ponadto postanowiono utworzyć zespoły badawcze złożone z przedstawicieli obu państw, które miałyby poszukiwać szczątków żołnierzy poległych w czasie Wojny Koreańskiej. Podczas rozmowy przywódca Korei Północnej wyraził też chęć spotkania z prezydentem Korei Południowej, Kim Yong-samem.

Bill Clinton przedstawia postanowienia porozumienia, 23.06.1994

W perspektywie kilku miesięcy wznowienie rozmów pomiędzy Koreą Północną i Stanami Zjednoczonymi zaowocowało podpisaniem 21 października w Genewie tzw Porozumienia Ramowego. Stanowiło ono, że międzynarodowe konsorcjum (Korean Peninsula Energy Development Organization, KEDO) pomoże KRLD pozyskać reaktory lekkowodne oraz zrekompensuje wstrzymanie prac aktualnie działającego reaktora, poprzez dostarczanie 500 tys. ton paliwa rocznie. Korea Północna zobowiązała się do kontynuowania członkostwa w NPT.

Bill Clinton

17 marca 2009 roku północnokoreańska centralna agencja informacyjne (KCNA) poinformowała o zatrzymaniu dwóch obywatelek Stanów Zjednoczonych. Powodem aresztowania było nielegalne przekroczenie granicy KRLD.

Euna Lee i Laura Ling były dziennikarkami stacji telewizyjnej Current TV. W pobliżu granicy Korei Północnej kręciły reportaż na temat uchodźców żyjących w Chinach. Jak informowano w komunikacie prasowym KCNA, „dochodzenie wykazało, że intruzi przekroczyli granicę i popełnili przestępstwo w celu wykorzystania plików z animacjami, do przeprowadzenia kampanii oszczerstw skierowanej przeciwko KRLD na temat praw człowieka.”

Kobiety zostały skazane przez północnokoreański sąd na 12 lat ciężkich robót.

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni długością wyroków i faktem, że proces sądowy przeprowadzono całkowicie w tajemnicy, bez żadnych obserwatorów”, powiedziała 8 czerwca ówczesna sekretarz stanu Hillary Clinton. „Jesteśmy zaangażowani na wszystkie możliwe sposoby, poprzez każdy możliwy kanał, aby zapewnić ich uwolnienie”.

Według słów Iaina Claytona, męża zatrzymanej Lary Lee, Korea Północna miała zgodzić się na uwolnienie dziennikarek pod warunkiem przyjazdu do kraju wysokiej rangi delegata. Władze w Pjongjangu nie zgodziły się, aby z wizytą udał się były wiceprezydent i współzałożyciel Current TV Al Gore, gubernator stanu Nowy Meksyk i były ambasador USA przy ONZ, Richard Richardson czy senator John Kerry. Ostatecznie to Bill Clinton miał przybyć do Korei Północnej.

test
Bill Clinton i Kim Dzong Il. „Wybór tła nie był przypadkowy: fale rozbijające się o skaliste wybrzeże symbolizują daremność podejmowanych przez świat prób zastraszenia macierzy”, napisał o zdjęciu B.R.Myers.

4 sierpnia był prezydent Bill Clinton udał się z niezapowiadaną wcześniej w mediach wizytą do Pjongjangu. Na lotnisku delegacja Billa Clintona została powitana przez Yang Hyong Sop, wiceprzewodniczącego Najwyższego Zgromadzenia Ludowego, wiceministra spraw zagranicznych Kim Kye Gwan i dyrektora sekcji ds. Ameryki w MSZ, Li Gun. Kim Kye Gwan był głównym negocjatorem ds. nuklearnych z ramienia KRLD.

Pomimo, że w organizację wydarzenia zaangażowana była administracja Bracka Obamy, Biały Dom starał się przedstawić wizytę byłego prezydenta jako prywatną inicjatywę. „Podczas gdy ta prywatna misja mająca na celu uwolnienie dwóch Amerykanów trwa, nie będziemy jej komentować”, mówił podczas konferencji prasowej rzecznik Białego Domu. Rozdzielenie wizyty od oficjalnej polityki rządu utrudniał dodatkowo fakt, że żona Billa Clintona, Hillary, pełnia wówczas funkcję Sekretarza Stanu USA.

Decyzja podyktowana była próbą wznowienia rozmów sześciostronnych, które Korea Północna zerwała w kwietniu 2009 roku. Pjongjang starał się nakłonić USA do dialogu z pominięciem Korei Południowej i innych państw zaangażowanych w rozwiązanie kryzysu atomowego (Japonia, Rosja, Chiny), na co Waszyngton nie wyrażał zgodny. Biały Dom nie chciał, by wizyta byłego prezydenta USA była postrzegana jako ustępstwo na rzecz KRLD.

Spotkanie Billa Clintona z Kim Dzong Ilem trwało łącznie około trzy godziny, w tym ponad dwie politycy spędzili na obiedzie. Efektem rozmów był akt amnestii dla skazanych dziennikarek, które jeszcze tego samego dnia opuścił Koreę Północną i razem z delegacją wróciły do kraju.

Zhang Binyang/Xinhua
Andrew Gombert/EPA

źródła: KOREA Polityka południa wobec północy w latach 1948-2008, Grażyna Strand; Korea i Chiny. Przyjaźń, współpraca, rywalizacja i konflikty, J. Bayer, W. J. Dziak; North Korea: State of Paranoia, Paul French; Najczystsza rasa Propaganda Korei Północnej, B. R. Myers; CNN; FoxNews; Stratfor; Carter Center;

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.