fot. Roman Harak (CC BY-SA 2.0)
Wiadomości

Global Fund wstrzymuje pomoc dla KRLD. Minister: prosimy o rozważenie decyzji

Global Fund, organizacja zajmująca się pomocą w zwalczaniu gruźlicy i malarii, wstrzymała swoją pomoc finansową dla KRLD. Ministerstwo Zdrowie Korei Północnej w otwartym liście prosi o rozważenie decyzji.

21 lutego Global Fund poinformowało w oświadczeniu, że wstrzymuje pomoc dla Korei Północnej. Powodem decyzji jest brak wystarczającej kontroli nad rozdysponowywanymi środkami.

Informacja pojawiła się na stronie internetowej fundacji. „Global Fund ustanowił solidne zasady w celu monitorowania i nadzorowania dotacji, które podejmujemy w celu zwalczania gruźlicy i malarii w KRLD, w tym rygorystycznej polityki zerowej płatności gotówką oraz szczegółowych zapisów dotyczących dostaw leków i materiałów medycznych”, napisano. „Jednakże, pomimo dodatkowych zabezpieczeń, nadal niepokoi nas, że wyjątkowe środowisko operacyjne, jakim jest KRLD, uniemożliwia zapewnienie zarządowi organizacji wymaganego poziomu gwarancji i zarządzania ryzykiem w zakresie rozmieszczania zasobów i skuteczności dotacji”, podano w uzasadnieniu.

W odpowiedzi na decyzję wiceminister zdrowia Korei Północnej, Kim Hyong Hun, napisał list do dyrektora wykonawczego Global Fund, Petera Sandsa. Jego treść opublikowano na stronie północnokoreańskiej centralnej agencji informacyjnej KCNA.

„Doceniamy pomoc udzieloną przez Global Fund przez jej znaczący wkład w nasze wysiłki na rzecz zwalczania gruźlicy i malarii w KRLD”, cytuje list KCNA.

W liście zwrócono również uwagę, że rząd Korei Północnej w porozumieniu z UNICEF i Światową Organizacją Zdrowia „czyni postępy w swoich wysiłkach na rzecz wyeliminowania gruźlicy i malarii”.

„Nawet agencje ONZ, które wdrażają programy zwalczania gruźlicy i malarii w KRLD, wyraziły swoje zaniepokojenie możliwym wzrostem liczby tysięcy pacjentów z gruźlica wielolekooporna każdego roku wśród pacjentów, którzy byli leczeni lekami przeciw gruźlicy dostarczanymi przez Global Fund”, cytuje list agencja informacyjna. „W związku z tym uważają, że dotacje nigdy, pod żadnym pozorem nie powinny być zamykane”, napisano.

Decyzję funduszu „bez jakiejkolwiek analizy skutków” określono mianem „nienormalnej i nieludzkiej” oraz podjętej w wyniku presji „wrogich sił”. Jako dowód na powiązanie decyzji organizacji z kampanią sankcji wymierzonych w Koreę Północną, podano brak wcześniejszych konsultacji z UNICEF i WHO oraz ogłoszenie jej „równolegle z zapowiedzią maksymalnego nacisku nałożonego przez USA na KRLD”.

„Zdecydowanie namawiam, aby Global Fund uważnie rozważył skutki humanitarne, jakie mogą wyniknąć z zamknięcia dotacji, wziął na siebie należytą odpowiedzialność za nie i podjął działania mające na celu skierowanie sprawy na właściwe tory zgodnie z misją humanitarną, zanim będzie za późno”, zwrócił się na zakończenie listu wiceminister zdrowia Korei Północnej.

Global Fund jest jedną z największych organizacji zajmujących się pomocą finansową w zwalczaniu malarii, gruźlicy i AIDS na świecie. Jej model działania polega na udzielaniu pomocy finansowej, a nie tworzeniu i rozwijaniu własnych struktur w krajach objętych programem.

Organizacja działała w Korei Północnej od 2010 roku, a jej pomoc finansowa wyniosła łącznie ponad 100mln USD. W tym czasie rozpoznano i wyleczono gruźlicę u prawie 200 000 pacjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.