Wiadomości

Donald Trump spotka się z Kim Dzong Unem

Prezydent USA i przywódca KRLD spotkają w kwestii denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Do szczytu ma dojść jeszcze przed końcem kwietnia.

Delegacja południowokoreańskich polityków przyleciała do Waszyngtonu, spotkali się z prezydentem USA oraz zdali relację ze spotkania z Kim Dzong Unem.

O wizycie delegacji Korei Południowej w Pjongjangu pisaliśmy tu.

Po zakończeniu spotkania w Białym Domu delegacja polityków z Korei Południowej odczytała oświadczenie dla prasy, w którym ogłoszono możliwość spotkania przywódców Korei Północnej i Stanów Zjednoczonych.

„Przekazałem prezydentowi Trumpowi, że podczas naszego spotkania północnokoreański przywódca Kim Dzong Un powiedział, że jest zaangażowany w denuklearyzację. Kim zapewnił, że Korea Północna powstrzyma się od jakichkolwiek dalszych testów jądrowych lub rakietowych. Rozumie, że rutynowe wspólne ćwiczenia wojskowe między Republiką Korei a Stanami Zjednoczonymi muszą być kontynuowane. Wyraził chęć spotkania się z prezydentem Trumpem tak szybko, jak to możliwe”, powiedział przewodniczący południowokoreańskiej delegacji Chung Eui-young. „Prezydent Trump docenił spotkanie i powiedział, że spotka się z Kim Dzong Unem do maja, aby osiągnąć trwałą denuklearyzację.”

Podczas odczytania oświadczenia potwierdzono również, że sankcje wobec Korei Północnej nie zostaną złagodzone. „Republika Korei, Stany Zjednoczone i nasi partnerzy wspólnie twierdzą, że nie powtórzymy błędów przeszłości i że presja będzie kontynuowana, aż Korea Północna zamieni swoje słowa w konkretne działania.”

Do spotkania odniósł się sam Donald Trump na swoim koncie społecznościowym na Twitterze. Następnie również Waszyngton potwierdził, że prezydent USA zgodził się spotkać z przywódcą KRLD.

„Kim Dzong Un rozmawiał z przedstawicielami Korei Południowej o denuklearyzacji, a nie tylko o chwilowym zawieszeniu. Również o zaprzestaniu prób nuklearnych w tym czasie. To duży postęp, ale sankcje będą obowiązywać aż do osiągnięcia porozumienia. Spotkanie jest planowane!”, napisał prezydent.

„Prezydent Trump bardzo docenia miłe słowa południowokoreańskiej delegacji i prezydenta Moona. Przyjmie zaproszenie na spotkanie z Kim Dzong Unem w miejscu i czasie, które należy jeszcze ustalić. Czekamy na denuklearyzację Korei Północnej. W międzyczasie wszystkie sankcje i polityka maksymalnego nacisku muszą być kontynuowane”, powiedziała rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders.

Jeżeli szczyt KRLD-USA dojdzie do skutku, będzie to pierwsze spotkanie aktualnych przywódców tych państw. Ostatnie spotkanie wyższych rangą urzędników Waszyngtonu z przywódcą Korei Północnej miało miejsce w 2000 roku, kiedy Sekretarz Stanu Madeleine Albright spotkała się z Kim Dzong Ilem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.