Delegacja polityków z Korei Południowej spotkała się z Kim Dzong Unem
fot. unikorea
Wiadomości

Delegacja polityków z Korei Południowej spotkała się z Kim Dzong Unem

Południowokoreańska delegacja, która udała się na dwudniową wizytę do Pjongjangu, spotkała się z przywódcą KRLD, Kim Dzong Unem.

Spotkanie miało miejsce około godziny 18.00 i trwało ponad 4 godziny. Zorganizowane zostało w głównej siedzibie Partii Pracy Korei, gdzie uczestnicy delegacji zostali zaproszeni na kolację. Jest to pierwsze spotkanie Kim Dzong Una z politykami Korei Południowej oraz pierwsza wizyta polityków z Korei Południowej w budynku partii.

Podczas spotkania delegacja wręczyła przywódcy Korei Północnej list od prezydenta Republiki Korei, Moon Jae-ina.

Jak podaje północnokoreańska agencja informacyjna Kim Dzong Un dokonał „szczegółowej wymiany poglądów na temat kwestii złagodzenia ostrych napięć militarnych na Półwyspie Koreańskim i uruchomienia wszechstronnego dialogu, kontaktów, współpracy i wymiany”, podano w komunikacie. „Rozmowa między Najwyższym Przywódcą a delegacją specjalnego wysłannika Prezydenta Moon Jae-ina odbyła się w atmosferze przyjaźni i szczerości”, dodano.

W notatce prasowej na temat wizyty poinformowano również o „zawarciu zadowalającego porozumienia” po wysłuchaniu przez Kim Dzong Una informacji o zamiarze prezydenta Korei Południowej do udania się z wizytą do Pjongjangu.

W kolacji po stronie KRLD uczestniczyli między innymi dyrektor Departamentu Zjednoczonego Frontu, Kim Yong Chol oraz żona i siostra Kim Dzong Una, Ri Sol Ju i Kim Yo Jong.

W skład delegacji wchodzi Chung Eui-young, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Suh Hoon, szef Narodowej Służby Wywiadu, Chun Hae-sung, wiceminister zjednoczenia, Yun Kun-young, urzędnik Błękitnego Domu oraz Kim Sang-gyun, dyrektor w Narodowej Służbie Wywiadu. O członkach delegacji pisaliśmy więcej tu.

Na konferencji prasowej na kilka godzin przed wyjazdem delegacji Chung Eui-young powiedział na konferencji prasowej, że zamierza „przekazać silne i mocne postanowienie prezydenta o budowie wolnego od broni atomowej Półwyspu Koreańskiego i prawdziwego, trwałego pokoju utrzymanego dzięki międzykoreańskim rozmowom.

Samolot z delegacją na pokładzie wylądował na lotnisku Pjongjang-Sunan około godziny 14:50 czasu południowokoreańskiego.

Politycy zostali powitani na lotnisku przez przewodniczącego Komitetu ds. Pokojowego Zjednoczenia Korei, Ri Son Gwona oraz zastępce dyrektora Departamencie Zjednoczonego Frontu Partii Pracy Korei, Maeng Kyong Ila. Politycy odbyli krótką, 10-15 minutową rozmowę w pomieszczeniu dla VIPów na terenie lotniska.

Następnie delegacja udała się do pensjonatu Kobangsan, gdzie zostali powitania przez Kim Yong Chola.

Kim Yong Chol był przewodniczącym delegacji KRLD podczas ceremonii zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w Korei Południowej. Pisaliśmy o tym tu.

Kobangsan jest określany jako luksusowy ośrodek. Położony jest na przedmieściach Pjongjangu nad rzeką Tedong-gang.

W południowokoreańskich mediach pojawiła się dziś informacja, że delegacja ma podjąć podczas rozmów temat obywateli Stanów Zjednoczonych, przetrzymywanych w północnokoreańskich więzieniach.

Przedstawiciel Błękitnego Domu powiedział podczas konferencji prasowej, że nie można w 100 procentach wykluczyć tego tematu rozmów, jednak nie jest on przedmiotem podroży.

Aktualnie w Korei Północnej wyrok odsiaduje trzech obywateli USA: Kim Dong Chul, Kim Sang-duk i Kim Hak-song.

 

źródło nknews, yonhapnews, koreajoongangdaily, kbs, kcna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.