Delegacja Korei Południowej w poniedziałek uda się do Korei Północnej
Wiadomości

Delegacja Korei Południowej w poniedziałek uda się do Korei Północnej

Delegacja polityków Korei Południowej jutro wieczorem uda się do Pjongjangu, stolicy Korei Północnej. Tematem rozmów ma być poprawa stosunków i możliwość dialogu KRLD-USA.

Delegacja będzie liczyć 10 osób, w jej skład wejdą:

  • Chung Eui-young, przewodniczący delegacji. Chung jest szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
  • Suh Hoon, szef Narodowej Służby Wywiadu (NIS, National Intelligence Service)
  • Chun Hae-sung, wiceminister zjednocznia,
  • Yun Kun-young, urzędnik pracujący w Błękitnym Domu
  • Kim Sang-gyun, dyrektor w Narodowej Służbie Wywiadu.
  • pięciu pracowników administracyjnych i pomocniczych

Suh Hoon oraz Chung Eui-young uczestniczyli w zeszłym miesiącu w dwóch spotkaniach z delegacją Korei Północnej podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Jak podaje portal NK News Suh Hoon prawdopodobnie pracował przy organizacji pierwszego i drugiego spotkania przywódców obu Korei w latach 2000 i 2007.

Podczas ostatniego szczytu międzykoreańskiego w 2007 roku, przybycie prezydenta Korei Południowej Roh Moo-hyun do Pjongjangu poprzedziła wizyta ówczesnego szefa Narodowej Służby Wywiadu, Kim Man-boka.

Ponadto Chung Eui-young w ostatnich tygodniach miał kontakt z urzędnikami USA odpowiedzialnymi za kwestie bezpieczeństwa, w tym z jego amerykańskim odpowiednikiem – Doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego – H. R. McMasterem.

Podczas dwudniowej wizyty delegacja ma „przeprowadzić kompleksowe dyskusje dotyczące takich kwestii, jak ustanowienie środowiska dla rozmów USA-Korea Północna w zakresie denuklearyzacji, zwiększenie wymiany między koreańskiej i poprawa stosunków”, powiedział podczas konferencji prasowej rzecznik Błękitnego Domu.

Delegacja ma również wręczyć list od prezydenta Moon Jae-ina dla Kim Dzong Una. Nie wiadomo czy politycy spotkają się z przywódcą Korei Północnej. Jeżeli tak by się stało, będzie to pierwsze spotkanie Kim Dzong Una z urzędnikami Korei Południowej, od czasu objęcia przez niego urzędu po zmarłym w 2011 roku ojcu.

Po wizycie w KRLD, Suh Hoon ma udać się do Stanów Zjednoczonych, aby rozmawiać na temat efektów spotkania z przedstawicielami administracji Donalda Trumpa.

O potencjalnych członkach delegacji, którzy byli wymieniani przez południowokoreańskie media oraz analityków pisaliśmy tu.

 

źródło nknews, yonhapnews, koreaherald, koreajoongangdaily / zdjęcie Jen Morgan (CC BY-ND 2.0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.