infokrld
Wiadomości

Co USA, Japonia, Rosja i Chiny sądzą o ofercie Korei Północnej?

Państwa zaangażowane w regionie oraz biorące w przeszłości udział w rozmowach sześciostronnych mają czasami różne zdanie na temat nadchodzącego szczytu Północ-Południe i oferty Pjongjangu dotyczącej denuklearyzacji.

Na początku tygodnia delegacji polityków z Korei Południowej udała się z wizytą do stolicy KRLD, gdzie spotkali się z Kim Dzong Unem. Pisaliśmy o tym tu.

Po powrocie delegacja przekazała mediom wiadomość, ze Korea Północna jest skłonna rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego w zamian, za gwarancję bezpieczeństwa. Ustalono ponadto, że w kwietniu dojdzie do spotkania prezydenta Korei Południowej Moon Jae-ina i przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una. Pisaliśmy o tym tu.

W tym tygodniu część członków delegacji uda się z wizytą do Stanów Zjednoczonych, Rosji oraz Chin, aby zdać państwom relacje z efektów wizyty.

Stany Zjednoczone

Prezydent Donald Trump pozytywnie ocenił perspektywę rozmów na temat denuklearyzacji Korei Północnej, jednak administracja Waszyngtonu ostrożnie wypowiada się na temat propozycji Pjongjangu.

„Możliwe postępy w rozmowach z Koreą Północną. Po raz pierwszy od wielu lat wszystkie zaangażowane strony podejmują poważne wysiłki. Świat patrzy i czeka! Może to być fałszywa nadzieja, ale USA są gotowe, by działać zdecydowanie w każdym kierunku!”, napisał na Twitterze prezydent USA.

Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Dan Coats
Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Dan Coats

W mniej optymistycznym tonie wypowiedział się Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Dan Coats przed Komisją Sił Zbrojnych Senatu Stanów Zjednoczonych. „Wszystkie wysiłki w przeszłości zawiodły i po prostu kupiły czas Korei Północnej, aby osiągnąć to, co chcą osiągnąć”, powiedział. „Może to przełom, jednak naprawdę w to wątpię”.

Podobnie wypowiadał się urzędnik cytowany przez CNN. Jego zdaniem obietnica wstrzymania testów broni jądrowej i pocisków balistycznych na czas rozmów może być grą na czas.

„Wszystkie opcje są na stole, a nasza postawa wobec reżimu nie zmieni się, dopóki nie zobaczymy wiarygodnych ruchów w kierunku denuklearyzacji”, powiedział. „Jeśli ich plan to po prostu kupowanie czasu, aby kontynuować budowanie swojego arsenału, rozmowy nie sięgną daleko. Widzieliśmy ten film wcześniej, widzieliśmy go kilka razy i nie zamierzamy robić kolejnego sequelu, to byłoby bardzo złym zakończeniem”, cytuje anonimowego urzędnika CNN.

 

Chiny

Chiny popierają dialog oraz spotkanie przywódców obu Korei i chcą aktywnie uczestniczyć w procesie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, jednak z punktu widzenia Państwa Środka ważniejsza od porzucenia broni jądrowej jest niezachwialność władz w Pjongjangu.

„Chiny sprzeciwiają się broni jądrowej w Korei Północnej, ale mają inne, bardziej bezpośrednie priorytety, w tym zapobieganie rozpadowi reżimu i utrata kontroli nad bronią jądrową”, powiedział w rozmowie z dziennikiem Korea Herald profesor nauk politycznych w Boston College, Robert Ross.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Geng Shuang pytany przez dziennikarzy na temat organizacji szczytu kwietniowego Północ-Południe powiedział, że „Chiny od dawna popierają i aktywnie propagują kwestię uregulowania kwestii półwyspu koreańskiego przez wszystkie zainteresowane strony w drodze dialogu i konsultacji”. Dodał również, że jego kraj „akceptuje i wspiera serię komunikacji i interakcji między KRLD a Republiką Korei podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pyeongchang i cieszymy się z pozytywnych wyników osiągniętych przez obie strony. Uważamy, że służy to wspólnym interesom wszystkich mieszkańców Półwyspu oraz zainteresowanych stron, a także sprzyja pokojowi i stabilności w regionie”.

Rzecznik prasowy MSZ Chin Geng Shuang
Rzecznik prasowy MSZ Chin Geng Shuang

Global Times, gazeta wydawana przez rządzącą Komunistyczną Partię Chin, opublikowała artykuł pozytywnie oceniający zaplanowany szczyt Północ-Południe i krytycznie odnosząc się do polityki Stanów Zjednoczonych wobec Pjongjangu.

„Ostatnie wydarzenia pomiędzy dwiema Koreami, w tym zbliżający się szczyt, będą ograniczały radykalną politykę prezydenta Donalda Trumpa na Półwyspie. Ale ani Pjongjang, ani Seoul nie mają siły, by powstrzymać Waszyngton. Będą potrzebować wsparcia z Chin, Rosji i Rady Bezpieczeństwa ONZ, aby utrzymać obecny status, a także pęd w kierunku pokoju i denuklearyzacji.”, napisano w artykule. „Stany Zjednoczone powinny zrezygnować z fantazji o sprowadzeniu Korei Północnej na kolana. Ludzie Trumpa mogą myśleć, że ich polityka maksymalnego nacisku spowodowała zmianę Pjongjangu. W rzeczywistości Korea Północna ma teraz międzykontynentalny pocisk balistyczny, który może rzekomo trafić cele w USA. Nikt nie może nikogo zastraszyć. Negocjacje to jedyne wyjście”, dodano na zakończenie.

 

Japonia

Rząd Japonii ze sceptycyzmem podchodzi do oferty Korei Północnej dotyczącej rozmów i spotkania przywódców obu państw. Oceniają ofertę Pjongjangu jako grę na czas, próbę poluzowania sojuszu Seul-Waszyngton i sposobu na uchylenie sankcji.

„Aby móc prowadzić konstruktywne rozmowy, Korea Północna musi zobowiązać się do pełnego, weryfikowalnego i nieodwracalnego porzucenia swoich programów jądrowych i rakietowych oraz do podjęcia konkretnych kroków w kierunku denuklearyzacji”, powiedział w środę dziennikarzom minister obrony narodowej Japonii Itsunori Onodera.

James Mattis Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych i Itsunori Onodera Minister Obrony Japonii

Jak podaje japoński dziennik Mainichi, osoby blisko związane z premierem Shinzo Abe nazwały postawę Korei Północnej „dowodem na to, że sankcje gospodarcze działają”.

„Korea Północna prawie na pewno zamierza kontynuować swój program broni jądrowej”, miał powiedzieć wysoki rangą urzędnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Japonii cytowany przez Mainichi.

 

Rosja

Rosyjskie interesy częściowo są zbieżne z interesami Chin w regionie. Moskwa pozytywnie ocenia poprawę stosunków na linii Północ-Południe oraz liczy na rozwiązanie sytuacji przy współpracy wszystkich zainteresowanych stron.

Jak podano w oświadczeniu na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Rosja „oczekuje, że porozumienia zawarte między Koreą Północną a Koreą Południową będą realizowane w formie praktycznych kroków mających na celu dalsze zmniejszenie napięć wokół Półwyspu Koreańskiego oraz, że umowy te przyczynią się do rozpoczęcia bezpośredniego dialogu między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną.”

Leonid Słucki, deputowany Dumy z prawicowej partii LDPR powiedział w rozmowie z portalem ria.ru, że USA nakładając sankcję na KRLD, próbuje „włożyć kij w szprychy” w drodze do porozumienia obu Korei.

„Taka polityka USA nie jest najlepszym sposobem na powrót do dialogu na Półwyspie Koreańskim. Sprawia to wrażenie, że Waszyngton nie potrzebuje spokoju, korzystne jest dla niego wspieranie „punktów zapalnych” w aktywnej fazie, a szczególnie jeśli są blisko rosyjskich granic”, powiedział.

 

źródło .fmprc.gov.cn, mid.ru, reuters, mainichi, koreaherald, koreatimes, cnn, globaltimes, ria

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.