Wiadomości

USA: Rozmowy z Koreą Północną tylko pod pewnymi warunkami

Prezydent USA Donald Trump powiedział, że rozmowy z Koreą Północną są możliwe, jednak tylko pod pewnymi warunkami.

„Chcą rozmawiać. My również chcemy rozmawiać, ale tylko pod pewnymi warunkami. W przeciwnym razie nie będziemy rozmawiać”, powiedział Trump odnosząc się do propozycji Pjongjangu.

Żadne szczegóły dotyczące warunków nie zostały wymienione, jednak prezydent wspomniał o niepowodzeniach poprzednich administracji w rozwiązaniu kwestii programu atomowego i rakietowego KRLD.

Trump skomentował również postawę Chin i Rosji wobec polityki nacisków na Pjongjang. Stwierdził, że Chiny „były dobre, ale nie były świetne” w wywieraniu presji, co argumentował dobrymi stosunkami z prezydentem Xi Jinpingiem. Negatywnie ocenił politykę Kremla mówiąc, że „Rosja wysyła to, co Chiny zabierają”.

Również Korea Południowa zabrała głos w temacie możliwego dialogu na linii Pjongjang-Waszyngton.

Zdaniem prezydenta Moon Jae-ina USA powinny obniżyć poprzeczkę w rozmowach dwustronnych.

„Stany Zjednoczone muszą obniżyć poprzeczkę dialogu, a Północ musi wykazać wolę denuklearyzacji”, powiedział podczas spotkania z wicepremierem Chin.

Temat rozmów pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Koreą Północną powrócił po ostatniej wizycie delegacji KRLD w Republice Korei. Przewodniczący północnokoreańskiej delegacji Kim Yong Chol, miał powiedzieć w rozmowie z prezydentem Moon Jae-inem, że jego kraj jest otwarty na rozmowy z Waszyngtonem. Pisaliśmy o tym tu.

Jak zauważają analitycy gest Korei Północnej to pierwszy taki sygnał od dłuższego czasu. Jeszcze kilka godzin przed wygłoszeniem deklaracji północnokoreański Komitetu na rzecz Pokoju w Regionie Azji i Pacyfiku (KAPPC, Korean Asia-Pacific Peace Committee) ogłosił, że nie będzie bezpośredniego spotkania z urzędnikami USA „za 100 a nawet 200 lat”.

 

źródło yonhapnews / zdjęcie ilustracyjne whitehouse

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.