Wiadomości

USA nakłada sankcje na łotewski bank za współpracę z KRLD

Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych złożył wniosek o nałożenie sankcji na Łotewski bank ABLV w związku z podejrzeniami o współpracę z północnokoreańskimi firmami zbrojeniowymi.

FinCEN, amerykańska agencji ds. zwalczania przestępstw finansowych, złożyła projekt regulacji (NPRM – Notice of Proposed Rulemaking) nakładających zakaz funkcjonowania banków korespondentów w USA.

Jeżeli zakaz wejdzie w życie uniemożliwi on Łotewskiemu bankowi prowadzenie rachunku oraz dokonywanie jakichkolwiek działań na amerykańskim rynku finansowym.

„FinCEN będzie nadal podejmować działania przeciwko bankom zagranicznym, które lekceważą zabezpieczenia przed praniem brudnych pieniędzy i stają się kanałami do szeroko zakrojonej nielegalnej działalności „, powiedział Steven T. Mnuchin, sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych. „Nieprawidłowe praktyki w bankach sprzyjają promowaniu szerokiego wachlarza nielegalnych zachowań, w tym działań związanych z programem uzbrojenia Korei Północnej oraz korupcji związanej z Rosją i Ukrainą. FinCEN jest zaangażowany w ochronę amerykańskiego systemu finansowego przed tego rodzaju ryzykiem.”

Jak podano w oświadczeniu dla prasy „Niedopełnienie przez ABLV i lekceważenie skutecznej polityki i procedur AML/ CFT (przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy / zwalczanie finansowanie terroryzmu – przyp. red.) oraz niestosowanie się do sankcji spowodowało, że bank stał się atrakcyjny dla wielu nielegalnych organizacji zaangażowanych w przestępczość zorganizowaną, proliferację broni, korupcję i uchylanie się od sankcji. Nielegalna działalność finansowa w banku obejmuje transakcje na rzecz stron powiązanych z podmiotami wskazanymi przez ONZ, z których niektóre są zaangażowane w zakupy lub eksport rakiet balistycznych Korei Północnej. ”

Chodzmi między innymi o północnokoreańskie Joson Trade Bank, Koryo Bank, Koryo Credit Development Bank, Korea Mining i Development Trading Corporation (KOMID) oraz Ocean Maritime Management Company (OMM), które zostały objęte sankcjami ONZ i USA.

ABLV jest trzecim co do wielkości bankiem w Łotwie z aktywami wynoszącymi około 3.6 mld EUR (dane na wrzesień 2017).

Zgodnie z prawem ABLM ma 60 dni na odwołanie się od decyzji, w innym wypadku zostanie ona zatwierdzona.

„Bank rozważa obecnie możliwości mogące pomóc FinCEN ponownie rozważyć swój projekt regulacji”, podano w komunikacie prasowym ABLV. „Bank dokłada wszelkich starań, aby oddalić postawione zarzuty”, dodano.

 

źródło fincen, ablv

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.