USA nakłada sankcję firmy żeglugowe powiązane z Koreę Północną
Wiadomości

USA nakłada sankcję na firmy żeglugowe powiązane z Koreę Północną

Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych nałożył nowe sankcję na firmy i statki pomagające Korei Północnej omijać sankcje. USA chce kontrolować statki w regionie Azji i Pacyfiku.

 

Nowe sankcje

Nowe sankcje obejmują 27 firm, 28 statków i jedną osobę powiązaną z transportem zakazanych produktów z i do KRLD.

16 podmiotów pochodzi z Korei Północnej, pięć z Hongkongu, dwa z Tajwanu, dwa z Chin, jeden z Singapuru i Panamy. 16 statków należy do firm północnokoreańskich, pozostałe do objętych sankcjami firm.

Jak podano w oświadczeniu wymienione statki wykorzystywane były do transportu węgla oraz przy dokonywaniu transferu produktów na otwartym morzu.

Jedyną osobą bezpośrednio objętą sankcjami jest Tsang Yung Yuan, obywatel Tajwanu. Według danych Departamentu Skarbu koordynował on eksport węgla z KRLD poprzez rosyjskiego pośrednika oraz w 2017 roku próbował zawrzeć umowę o wartości 1mln USD na dostawę ropy naftowej z rosyjską spółką, która została wcześniej objęta sankcjami.

No. 466, Section 2, Neihu Road, Tajpej, Tajwan. Miejsce zamieszkania Yung Yuan Tsang wskazane przez Departament Skarbu USA.
No. 466, Section 2, Neihu Road, Tajpej, Tajwan. Miejsce zamieszkania Yung Yuan Tsang wskazane przez Departament Skarbu USA.

„Dzisiejsze działania znacznie utrudnią zdolność Korei Północnej do unikania wymiaru sprawiedliwości, poprzez nielegalny transport węgla i paliw, oraz ograniczy możliwość reżimu do żeglugi na wodach międzynarodowych”, powiedział podczas konferencji prasowej Sekretarz Skarby USA.

Prezydent Donald Trump określił nowe prawo jako  „najcięższe sankcje, jakie kiedykolwiek zostały nałożone” na Koreę Północną.

 

Metody KRLD

Departament Skarbu USA wydał również dokument zawierający szczegółowe informacje na temat technik używanych przez Koreę Północną w celu ominięcia sankcji oraz metod ograniczenia ryzyka związanego z wykrywaniem nielegalnych transportów.

Wśród używanych przez Pjongjang sposobów do omijania sankcji w dokumencie wymieniono między innymi fałszowanie identyfikacji statków poprzez zmianę numeru nadawanego statkom przez Międzynarodową Organizację Morską, transferu produktów na poziomie state-statek, fałszowanie dokumentacji, manipulowanie oraz wyłączanie Systemu Automatycznej Identyfikacji (AIS, Automatic Identification System).

Wśród sposobów, które powinny zostać stosowane przez firmy transportowe, aby zmniejszyć ryzyko omijania sankcji przez Pjongjang raport wymienia między: innymi monitorowanie AIS w celu wykrycia manipulacji, analiza i przegląd dokumentacji przewozowej statków oraz ostrożność i sprawdzenie pochodzenia statku w przypadku przeładunku towarów na otwartym morzu.

Waszyngton opublikował również zdjęcia, na których widać przypadki przemalowywania nazw i numerów identyfikacyjnych statków oraz transfer typu statek-statek.

Zdjęcia łamania sankcji przez KRLD publikowało wcześniej Ministerstwo Obrony Japonii. Pisaliśmy o tym tu.

Pełna treść dokumentu w j. angielskim znajduje się tu.

Zdjęcia w pełnej rozdzielczości z adnotacjami w j. angielskim znajdują się tu.

 

Blokada morska

Jak podała agencja prasowa Reuters, powołując się na informacje od pracowników rządowych, Waszyngton planuje kontrolować statki pływające w basenie Azji i Pacyfiku.

Mają trwać rozmowy z władzami Japonii, Korei Południowej, Australii i Singapuru na temat zorganizowania skoordynowanych działań naciskających na władze w Pjongjangu.

Nowa strategia Białego Domu miałaby polegać na śledzeniu i ewentualnym zajęciu statków podejrzanych o transport produktów objętych sankcjami z i do Korei Południowej. Urzędnicy z którymi rozmawiał Reuters powiedzieli, że w zależności od skali kampanii, Stany Zjednoczone mogą rozważyć wzmocnienie marynarki wojennej i siły powietrznej na Pacyfiku.

USA nie chcąc prowokować Rosji i Chin rozmieszczeniem dodatkowych sił w regionie Azji i Pacyfiku, może również użyć statków Straży Przybrzeżnej. Nie posiadają one ciężkiego uzbrojenia i mogą być bezpieczniejszym sposobem zrealizowania planu.

Jak podaje Reuters kontrola statków ma być rozwiązaniem pozwalającym na zwiększenie presji wobec KRLD bez konieczności blokady jego portów. Pjongjang zagroził, że blokada morska będzie równoznaczna z wypowiedzeniem wojny.

Najnowsze sankcje to kolejna próba nacisku na Koreę Północną ze strony Stanów Zjednoczonych. Na temat sankcji wobec KRLD pisaliśmy wielokrotnie tu.

 

Pełna lista firm i statków objętych sankcjami znajduje się tu.

 

źródło treausry.gov, whitehouse.gov, reuters

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.