Spokojniej w DZM. Południe łagodzi propagandę, Północ wycisza
Wiadomości

Spokojniej w DMZ. Południe łagodzi propagandę, Północ wycisza

KRLD wyciszyła głośniki propagandowe skierowane w stronę Południa, a Republika Korei złagodziła treść audycji propagandowych skierowanych na Północ.

Obie Koree posiadają głośniki rozmieszczone wzdłuż Strefy Zdemilitaryzowanej (DMZ) z których emitowane są propagandowe audycje.

Informacje nadawane z terytorium Korei Południowej zostały złagodzone od czasu złagodzenia napięcia na Półwyspie Koreańskim. Nie zawierają już informacji krytykujących rząd KRLD, za to relacjonowane są wydarzenia z trwającej Olimpiady.

głośniki w Strefie Zdemilitaryzowanej
głośniki w Strefie Zdemilitaryzowanej

Pojawiły się między innymi wiadomości na temat przemarszu dwóch Korei podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich pod jedną flagą oraz o utworzeniu wspólnej żeńskiej drużyny w hokeja. Audycje informowały również o wizycie północnokoreańskiej delegacji i występach artystów z orkiestry Samjiyon.

Według relacji agencji Reuters, również Korea Północna postanowiła złagodzić swoją propagandę i na początku tygodnia wyciszyła głośniki tak, że są słabiej słyszalne po południowej stronie granicy.

„Wciąż je słyszę, ale znacznie ciszej niż wcześniej”, miał powiedzieć pracownik stacjonujący po południowej stronie granicy cytowany przez Reuters.

W lipcu zeszłego roku Seul zaproponował, żeby obie strony wstrzymały emisję programów propagandowych, jednak Pjongjang nie odpowiedział na propozycję.

Głośniki były wcześniej elementem negocjacji pomiędzy obiema Koreami. Zostały wyłączone w 2004 roku przez rząd prezydenta Roh Moo-hyuna, jednak 11 lat później zostały ponownie uruchomione w odpowiedzi przygraniczny incydent w którym rannych zostało dwóch południowokoreańskich żołnierzy.

 

źródło yonhapnews, reuters, bbc / zdjęcia NelC (CC BY-NC-ND 2.0), stephan(CC BY-SA 2.0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.