Siostra Kim Dzong Una członkiem delegacji na Igrzyskach Olimpijskich
Wiadomości

Siostra Kim Dzong Una członkiem delegacji na Olimpiadzie

Ministerstwo Zjednoczenia otrzymało w środę listę osób, które Korea Północna planuje wysłać w ramach delegacji państwowej na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang. Są to Kim Yo Jong, Choe Hwi i Ri Son Gwon.

Kim Yo Jong to młodsza siostra aktualnego przywódcy KRLD. Podobnie jak w przypadku większości rodziny Kimów, władze KRLD nie udostępniają wielu informacji na jej temat.

Prawdopodobnie urodziła się w 1987 roku i jest najmłodszą córką Kima Jong-ila. Wykształcenie miała zdobyć w Szwajcarii, w tym samym czasie kiedy Kim Dzong Un. Następnie ukończyła PUST (Pyongyang University of Science and Technology), elitarną szkołę w Pjongjangu. Według analityków jest blisko związana ze swoim bratem.

Kim Yo Jong
Kim Yo Jong

W ostatnim czasie zaczęła częściej pojawiać się podczas ważnych uroczystości państwowych w otoczeniu Kim Dzong Una, a według analityków jej pozycja w systemie politycznym KRLD stale rośnie. Aktualnie sprawuje urząd wicedyrektora w departamencie Propagandy i Agitacji Partii Pracy Korei (PPK) oraz wicedyrektora Komitetu Centralnego PPK (KC PPK).

Jeśli strona południowa zgodzi się na obecność Kim Yo Jong, byłaby to pierwsza w historii wizyta członka rodziny Kimów w Korei Południowej.

Pozostałymi członkami delegacji, które Pjongjang planuje wysłać na ceremonię otwarcia Igrzysk to Choe Hwi, wicedyrektor KC PPK i prezes Krajowej Komisji ds. Wytycznych Sportowych oraz Ri Son Gwon, szef Komitetu ds. Pokojowego Zjednoczenia Korei (KPZK).

Ministerstwo Zjednoczenia oświadczyło, że przygotuje się do wizyty delegacji wysokiego szczebla, jednocześnie zastrzegając, że jej szczegóły będą musiały być omówione za pośrednictwem kanału komunikacyjnego w Panmunjom.

Oficjele przyjadą razem z grupą 18 pracowników. W Korei Południowej pojawią się w piątek na ceremonii otwarcia Igrzysk i zostaną w kraju do niedzieli. Dołączą oni do Kim Yong Nama, przewodniczącego Prezydium Najwyższego Zgromadzenia Ludowego. Pisaliśmy o tym tu.

Decyzja Korei Północnej o wysłaniu delegacji w takim składzie zapoczątkowała pytania na temat ewentualnej konieczności czasowego uchylenia sankcji.

Kim Yo Jong została objęta sankcjami Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych w styczniu ubiegłego roku.

Choe Hwi z kolei jest objęty zakazem podróżowania, a jego aktywa w bankach zagranicznych zostały zamrożone w następstwie wprowadzenia rezolucji ONZ nr. 2356. Nakłada to na rząd w Seulu obowiązek uzyskania szeregu zezwoleń od Komitetu ds. Sankcji przy Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Państwa członkowskie mają obowiązek złożenia wniosków o zezwolenie na podróż osoby objętej sankcjami w ciągu 10 dni roboczych „przed datą proponowanej podróży”. Odstępstwem od tej zasady są względy humanitarne, które wymagałyby krótszego czasu reakcji.

Ri Son Gwon jest jedyną osobą z grupy, która nie jest objęta żadnymi sankcjami. Był również członkiem delegacji podczas rozmów na szczycie Północ-Południe.

 

źródło nknews, bbc, yonhapnwes / zdjęcia kcna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.