Seul pokryje koszty uczestnictwa Korei Północnej na Olimpiadzie
Wiadomości

Seul pokryje koszty uczestnictwa Korei Północnej na Olimpiadzie

Rząd Korei Południowej zatwierdził plan wykorzystania rządowego funduszu, do pokrycia kosztów uczestnictwa KRLD na Zimowych Igrzyskach. Chodzi o 2.64mln USD.

Pieniądze będą pochodzić z Międzykoreańskiego Funduszu Współpracy i zostaną przekazane między innymi Komitetowi Organizacyjnemu Pyeongchang 2018, Koreańskiego Komitetowi Olimpijskiemu oraz Światowej Federacji Taekwondo.

MIędzykoreański Fundusz Współpracy powstał w 1991 roku, zapewnia środki na gospodarczą współpracę oraz wymianę społeczną i kulturalną między dwiema Koreami.

Podczas konferencji Ministerstwo Zjednocznia wyjaśniło, że pieniądze z funduszu „mają na celu wesprzeć finansowo wizytę delegacji Korei Północnej w Korei Południowej oraz wspomóc realizację projektów współpracy kulturalnej (pomiędzy północą a południem)”.

Kwota 2.64mln USD dotyczy wyłącznie pobytu 229 osobowej grupy cheerleaderek, blisko 140-osobowej Orkiestry Samjiyon, 35 zawodników Taekwondo oraz 21 reporterów z KRLD.

Jak podało Ministerstwo Zjednoczenia, koszt pobytu sportowców z Korei Północnej zostanie pokryty przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, a wydatki związane z wizytą delegacji polityków będą sfinansowane z osobnego budżetu rządowego.

Całkowita kwota za pobyt polityków KRLD podczas Zimowych Igrzysk nie została jeszcze oszacowana.

Grand Walkerhill
Grand Walkerhill

Orkiestra Samjiyon początkowo nocowała na północnokoreańskim promie Man Gyong Bong 92, którym przypłynęła do Republiki Korei (pisaliśmy o tym tu), jednak na część pobytu została zakwaterowana w 5-gwiazdkowym hotelu Grand Walkerhill w Seulu.

Grupa kibiców-cheerleaderek, zawodnicy Taekwondo i dziennikarze zatrzymali się w 4-gwiazdkowym ośrodku Inje Speedium w Gangwon.

Seul zatwierdził również sfinansowanie styczniowej wizyty delegacji Korei Północnej, kiedy dokonywano wyboru miejsc na koncert Orkiestry Samjiyon. Wstępna wycena wyniosła 25 000 USD. O wizycie pisaliśmy tu.

Dodatkowo rząd przyjął ustawę w myśl której Joint Government Support Corps (JGSC) otrzymał 14 000 USD. JGSC powstało na czas Olimpiady i, zgodnie z oficjalnym komunikatem rządu, ma „zapewnić wparcie i bezpieczeństwo dla zawodników z Północy biorących udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich PyeongChang 2018”.

W przeszłości Korea Południowa również pokrywała koszty uczestnictwa swojego północnego sąsiada na imprezach sportowych, jednak kwota nigdy nie była tak wysoka.

W 2014 i 2002 roku rząd Republiki Korei zapłacił odpowiednio 381 524 USD i 1.25 mln USD za pobyt delegacji KRLD na Igrzyskach Azjatyckich w Incheon i Pusan. Sfinansowano również udział Korei Północnej na letniej Uniwersjadzie w Daegu w 2003 roku.

 

źródło yonhapnews, nknews, bbc, ministerstwo zjednoczenia / zdjęcia Ministerstwo Zjednoczenia, walkerhill

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.