KRLD nie jest w stanie opłacić składki członkowskiej ONZ przez sankcje
Wiadomości

Sankcje uniemożliwiają KRLD opłacenie składki członkowskiej ONZ

Korea Północna oznajmiła, że w związku z międzynarodowymi sankcjami jego kraj nie jest w stanie opłacić składki członkowskiej za 2018 rok.

Z powodu nałożenia sankcji na północnokoreański Joson Trade Bank, kraj nie jest w stanie zapłacić 184 000 USD do budżetu ONZ.

W swoim oświadczeniu Pjongjang podał, że sankcje uniemożliwiają „wywiązanie się ze swojego zobowiązania jako członka ONZ poprzez utrudnianie nawet normalnych działań, takich jak wpłata składki członkowskiej”.

„Pokazuje również, jak okrutne i niecywilizowane są sankcje”, dodano.

Ja Song Nam, ambasador KRLD przy ONZ spotkał się w piątek z zastępcą sekretarza generalnego Jan Beagle i poprosił o możliwość otwarcia kanałów bankowych w celu dokonania transferu pieniędzy.

Joson Trade Bank to główna instytucja finansowa zajmująca się rezerwami walutowymi Korei Północnej. Rada Bezpieczeństwa ONZ w rezolucji 2371 z 2017 roku nałożyła na tę instytucję sankcje w odpowiedzi na test rakietowy Pjongjangu. Wcześniej jednostronne sankcje wobec banku zastosowały Stany Zjednoczone, a Bank of China zrezygnował ze współpracy.

Państwa członkowskie są zobowiązane do wnoszenia składek zasilających budżet organów ONZ taki jak siły pokojowej czy międzynarodowe trybunał.

Zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych, kraje zalegające z płatnościami w kwocie przekraczającej dwukrotność rocznej stawki, mogą stracić głos na Walnym Zgromadzeniu ONZ.

Aktualnie 12 państw posiada zaległości w płatnościach przekraczające dwa lata, między innymi Somalia, Wenezuela, Libia i Jemen.

Poza opłatami za 2018 rok Korea Północna nie posiada zaległości finansowych wobec ONZ.

 

źródło reuters, foxnews / zdjęcie ilustracyjne Zhimin Pan (CC BY 2.0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.