Wiadomości

Powrót Hwang Pyong So

Hwang Pyong So, były szef Biura Politycznego Koreańskiego Armii Ludowej, uważany był za zdegradowanego lub usuniętego z partii. Wczoraj pojawił się pojawił się na obchodach rocznicy urodzin Kim Dzong Ila.

To pierwsze publiczne wystąpienie Hwang Pyong So od czterech miesięcy. Wcześniej południowokoreańskie media oraz Narodowa Służba Wywiadu (NIS) informowały o jego usunięciu z partii lub zesłaniu na przymusową reedukację. Pisaliśmy o tym tu.

Jak widać na materiałach opublikowanych przez KCTV (Koreańska Centralna Telewizja) polityk pojawił się na spotkaniu organizowanym z okazji rocznicy urodzin Kim Dzong Ila 16 lutego. Następnie udał się z grupą wyższych rangą urzędników złożyć kwiaty do Pałacu Słońca Kumsusan, w którym spoczywają zmarli przywódcy KRLD.

Hwang pojawił się w pierwszym rzędzie podczas obchodów, jednak nie znalazł się bezpośrednio obok Kim Dzong Una podczas składania kwiatów w Pałacu Kumsusan, jak miało to miejsce w latach ubiegłych.

Agencja informacyjne KCNA nie wymieniła go również wśród najważniejszych członków delegacji oddających hołd zmarłemu przywódcy.

Kim Dzong Un, wraz z wyższymi urzędnikami Komitetu Centralnego Partii, złożyli hołd posągom Kim Ir Sena i Kim Dzong Ila.

[…]

Towarzyszyli mu Choe Ryong Hae, członek Prezydium Biura Politycznego KC PPK, wiceprzewodniczący Komisji Spraw Państwowych KRLD i wiceprzewodniczący KC PPK; wiceprzewodniczący Pak Kwang Ho; Ri Su Yong, Kim Phyong Hae, Thae Jong Su, O Su Yong, An Jong Su, Pak Thae Song, Kim Yong Chol, Choe Hwi i Pak Thae Dok i inni wyżsi urzędnicy Komitetu Centralnego PPK.

Dla porównania w ubiegłym roku został on wymieniony jako pierwsza osoba towarzysząca Kim Dzong Unowi

Kim Jong Un, przewodniczący Partii Robotniczej Korei, przewodniczący Komisji Spraw Państwowych KRLD i naczelny dowódca Koreańskiej Armii Ludowej, odwiedził Pałac Słońca Kumsusan o północy w czwartek, w rocznicę urodzin przywódcy Kim Dzong Ila (Dzień Świecącej Gwiazdy), aby złożyć mu hołd.

Towarzyszył mu wicemarszałek KAL Hwang Pyong So, członek Prezydium Biura Politycznego Komitetu Centralnego PPK, wiceprzewodniczący Komisji Spraw Państwowych KRLD i dyrektor Biura Ogólnego KAL; seniorzy i urzędnicy armii Kim Ki Nam, Czwe Thae Bok, Ri Myong Su, Pak Yong Sik, Ri Su Yong, Kim Phong Dong Hae, Ri Man Gon, O Su Yong, Kim Yong Chol, Czwe Pu Il, Jo Yon Jun i Ri Pyong Chol; oraz urzędnicy partii i organów sił zbrojnych.

Według portalu NK Leadership Watch, może on jednak wciąż zajmować stanowisko w randze wicedyrektorka np w Departamencie Obrony Cywilnej PPK lub Departamencie Spraw Wojskowych.

Hwang Pyong So był szefem Biura Politycznego Koreańskiego Armii Ludowej (BP KAL), jednej z najważniejszych instytucji wojskowych w Korei Północnej. W 2014 został awansowany do stopnia wicemarszałka KAL. Często pojawiał się w bezpośrednim towarzystwie Kim Dzong Una i uważany był za jednego z jego najbliższych doradców.

Po ostatnim zniknięciu ze sceny politycznej, jego miejsce na stanowisku szefa Biura Politycznego zajął Kim Jong Gak. Pisaliśmy o tym tu.

 

źródło kcna, kctv, nkleadershipwatch / zdjęcie kcna, kctv via yonhapnews

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.