Parada wojskowa w Korei Północnej
Wiadomości

Parada wojskowa w Korei Północnej

We wtorek w Pjongjangu odbyła się defilada wojsk Korei Północnej. Pokazano między innymi rakiety balistyczne Hwasong-14 i 15 oraz nowe wyrzutnie rakiet.

Przemarsz wojsk nie był transmitowany na żywo, nie dopuszczono również zagranicznych mediów. Główny materiał z defilady udostępniony został przez północnokoreańską telewizję KCTV po około 7 godzinach od zakończenia uroczystości.

Jak zauważają obserwatorzy tegoroczna defilada była znacznie mniejsza i krótsza od ubiegłorocznych obchodów zorganizowanych 15 kwietnia.

Korea Północna zdecydowała się przesunąć obchody założenia Koreańskiej Armii Ludowej z 25 kwietnia na 8 lutego pod koniec stycznia tego roku. Pisaliśmy o tym tu.

Hwasong

Podczas przemarszu wojsk pokazano rakiety dalekiego zasięgu typu Hwasong, w tym modele 14 i 15.

Na materiale KCTV pokazano trzy pociski Hwasong-14. Co niezwykłe, transportowane były one na przegubowych samochodach ciężarowych, a nie na wyrzutniach TEL (Transporter-Erector-Launcher).

Hwasong-14
Hwasong-14

Podczas parady zaprezentowano również cztery pociski Hwasong-15, najnowszego modelu rakiet dalekiego zasięgu, jakie znajdują się na wyposażeniu Koreańskiej Armii Ludowej. Według analityków pocisk jest w stanie objąć swoim zasięgiem całe terytorium kontynentalne Stanów Zjednoczonych. W związku z przeprowadzonym przez Pjongjang ostatnim testem tego pocisku Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na kraj w grudniu ubiegłego roku sankcje.

Analitycy z portalu 38north zauważyli, że na paradzie pojawił się cztery pociski na transporterach pomimo, że Korea Północna pozyskała w 2011 roku sześć takich pojazdów. Może to oznaczać, że Pjongjang nie dostosował jeszcze wszystkich zakupionych maszyn do przewożenia rakiet dalekiego zasięgu.

Hwasong-15
Hwasong-15

 

Nowe pociski

Zaprezentowano również niepokazywane wcześniej wyrzutnie rakiet krótkiego zasięgu, które wyglądają jak kopia pocisków rosyjskiej produkcji Iskander 9K720.

Według eksperta cytowanego przez portal NKnews konieczna jest dalsza analiza, aby móc określić możliwości nowo zaprezentowanych pocisków.

Loża polityków

Podczas uroczystości przemówienie wygłosił Kim Dzong Un. W swoim wystąpieniu do zgromadzonych na placu żołnierzy powiedział, że parada pozwala pojawić pokazać Korei Północnej jako „globalną potęgę militarną”.

Parada była obserwowana przez czołowych polityków Korei Północnej. Udział wzięli między innymi:

  • Kim Yong Nam, przewodniczący Prezydium Najwyższego Zgromadzenia Ludowego Kim Yong Nam, który weźmie udział w ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich
  • Pak Pong Ju, premier KRLD
  • Kim Jong Gak, dyrektor Biura Politycznego Koreańskiej Armii Ludowej
  • Ri Sol Ju, pierwsza dama

Analitycy dostrzegli brak Hwang Pyong So, co może potwierdzać pogłoski o jego dymisji. Pisaliśmy o tym tu.

 

 

źródło kctv, cnn, businessinsider, nknews, globalnews, yonhapnews, 38north / zdjęcia kctv, wikimediacommons

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.