Samjiyon Orchestra wróciła na północ
Wiadomości

Orkiestra Samjiyon wróciła do KRLD, na Południu zagrała dwa koncerty

Grupa Samjiyon Orchestra wróciła po sześciu dniach do Korei Północnej. W tym czasie zagrała dwa koncerty w Republice Korei, podczas których nie obyło się bez kontrowersji.

Orkiestra przybyła do Korei Południowej w ramach uzgodnień pomiędzy delegacjami oby państw. 6 lutego muzycy przypłynęli promem Man Gyong Bong 92 do portu Mukho w mieście Donghae. Pisaliśmy o tym tu.

Analitycy początkowo zastanawiali się, co kryje się za nazwą Orkiestra Samjiyon, która nie była wcześniej znana. Grupa okazała się połączeniem kilku północnokoreański zespołów: Moranbong Band, Mansudae Art Troupe, Samjiyon Band i Chongbong Band.

Koncerty

zapis koncertu w telewizji ArirangNews

Muzycy zgodnie z planem zagrali dwa koncerty. Pierwszy z nich 8 lutego w mieście Gangneung, kolejny trzy dni później w Seulu.

Z powodu dużego zainteresowania występami bilety można było nabyć wyłącznie na drodze loterii. 550 szczęśliwców, którzy mogli zobaczyć pierwszy koncert wylosowano spośród prawie 40 000 chętnych.

Podczas występu doszło do dwóch kontrowersyjnych sytuacji.

Jedną z piosenek, jaka znalazła się w repertuarze, był utwór „Mój kraj od Pektu-san po Halla-san” o zjednoczenia kraju. Tytuł piosenki nawiązuje do dwóch gór znajdujących się w północnej i południowej części Półwyspu Koreańskiego.

W pierwszej zwrotce znajduje się wers „Góra Halla-san na Jeju należy do mojego kraju”, co zostało zmienione przez muzyków z północy na „Góra Halla-san i Dokdo należą do mojego kraju”.

Wyspa Dokdo znajduje się na morzu wschodnim i jest terenem spornym pomiędzy Japonią i Koreą Południową. Występ skrytykowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Japonii.

W trzeciej zwrotce piosenki znajduje się wers „Niech Joseon zjednoczy się pod Słońcem”, gdzie Słońce nawiązuje do pierwszego przywódcy KRLD – Kim Il Sunga. Podczas rozmów Północ-Południe ustalono, że fragment zostanie zmieniony na niech Joseon zjednoczy się pod Tangunem”, czyli mitycznym założycielem narodu koreańskiego. Ostatecznie jednak muzycy zaśpiewali północnokoreańską wersję utworu.

Występ w Seulu odbył się w Teatrze Narodowym Korei mogącym pomieścić 1550 osób. Wśród widzów znaleźli się również politycy, między innymi prezydent Korei Południowej Moon Jae-in oraz członkowie delegacji z Korei Północnej.

Podczas koncertu na scenie razem z zespołem zaśpiewała popularna w Korei Południowej wokalistka i aktorka Seohyun. Zaskoczeniem dla publiczności był również występ Hyon Song Wol, liderki Orkiestry Samjiyon. W czasie pierwszego koncertu i przez część drugiego, przyglądała się występowi razem z publicznością.

Kim Ryon-hee

Muzycy wracający do kraju autokarami przekroczyli granicę drogą lądową w niedaleko miasta Paju. Podczas dzisiejszego powrotu doszło do incydentu przy punkcie odprawy paszportowo-celnej.

muzycy z KRLD
muzycy z KRLD

Kim Ryon Hui, uciekinierka z Korei Północnej, która domaga się od władz Seulu umożliwienia jej powrotu do ojczyzny, pojawiła się niespodziewanie przy grupie muzyków.

„Jestem Kim Ryon Hui, mieszkanka Pjongjangu”, miała krzyczeć protestująca do grupy Koreańczyków. „Mam nadzieję wrócić do domu najszybciej jak to możliwe”.

Kobieta została oddzielona od muzyków i zabrana z punktu odpraw.

Jak twierdzi Kim Ryon Hui, jej wyjazd z Korei Północnej spowodowany był koniecznością leczenia wątroby. Początkowo leczyła się w Chinach, lecz kiedy zabrakło jej środków finansowych, postanowiła przedostać się do Korei Południowej w celach zarobkowych. Jak sama twierdzi, nie była świadoma tego, że powrót do KRLD nie będzie możliwy.

W styczniu Korea Północna jako jeden z warunków spotkania rozdzielonych Wojną Koreańską rodzin stawiała możliwość powrotu do kraju dla Kim Ryon Hui. Pisaliśmy o tym tu.

Prawo Republiki Korei zabrania uciekinierom z KRLD powrotu do kraju. Aktualnie wobec Kim toczy się postępowanie w związku z możliwością złamania Przepisów Bezpieczeństwa Narodowego.

 

źródło arirangnews, chosunilbo, yonhapnews, joongangilbo, news1, mbcnews, koreaherald, newsweek / zdjęcia ministerstwo zjednoczenia, kcna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.