Orkiestra Samjiyon dotarła promem do Korei Południowej
Wiadomości

Orkiestra Samjiyon dotarła promem do Korei Południowej

Licząca 140 osób grupa muzyków z KRLD, którzy wystąpią przy okazji zbliżających się Igrzysk Olimpijskich, dotarła dziś do portu w Korei Południowej.

Orkiestra Samjiyon nie była do tej pory szerzej znana obserwatorom Korei Północnej. Spekulowano, że może być to poszerzony skład zespołu o tej samej nazwie lub połączenie kilku muzycznych grup z kraju: Moranbong Band, Mansudae Art Troupe i State Merited Chorus.

Liderką grupy jest Hyon Song Wol, która przewodniczyła północnokoreańskiej delegacji i osobiście nadzorowała wybór miejsc, w których wystąpi Samjiyon. Pisaliśmy o tym tu.

W czwartek muzycy mają zagrać koncert w Centrum Kultury i Sztuki w Gangneung, a w niedzielę w Teatrze Narodowym Korei w Seulu.

Droga morska zamiast lądowej

Początkowo oba państwa ustaliły, że grupa przyjedzie do Korei Południowej drogą lądową przez Strefę Zdemilitaryzowaną.

Jak informowało Ministerstwo Zjednoczenia, w niedzielę 4 lutego Pjongjang poinformował Seul, że zamierza wysłać orkiestrę Samjiyon promem Man Gyong Bong 92. Ma on również służyć jako miejsce zakwaterowania dla muzyków z KRLD.

5 lutego członkowie orkiestry wyruszyli pociągiem ze stolicy Korei Północnej, Pjongjangu do miasta Wonsan. Stamtąd następnego dnia wypłynęli statkiem Man Gyong Bong 92. Około godziny 09.50 czasu lokalnego przekroczona zosta granica wód terytorialnych Korei Południowej, a o 16.30 statek wpłynął do portu Mukho.

 

Man Gyong Bong 92 wybudowany został w 1992 roku ze środków finansowych stowarzyszenia Chongryon – organizacji popierającej władze KRLD, która zrzesza mniejszość etniczną Koreańczyków żyjących w Japonii.

Początkowo używany był do przewożenia ludzi pomiędzy Japonią i Koreą Północną. Władze w Tokio podejrzewały, że statek wykorzystywany był również do przemytu narkotyków i materiałów do produkcji broni. Ostatecznie Japonia nakładając w 2006 roku sankcje na Pjongjang zdecydowała o zakazie wejścia statku do swoich portów.

Uchylenie sankcji

Transport muzyków drogą morską wiązał się z koniecznością uchylenia jednostronnych sankcji Republiki Korei wobec KRLD.

Seul nałożył 24 maja 2010 roku jednostronne sankcje w związku z zatopieniem korwety Cheonan (tzw „Incydent koło Wyspy Baengnyeong”), o które oskarżony został Pjongjang. Wprowadzają one między innymi zakaz wpływania na wody terytorialne Republiki Korei statkom z północy.

Decyzja KRLD o wysłaniu części delegacji drogą morską stanowi dodatkowy kłopot dla administracji Seulu. ONZ nałożyła roczny limit eksportu nie więcej niż 500 000 baryłek produktów naftowych do Korei Północnej. Pobyt statku w porcie wiąże się z koniecznością dostarczenia mu paliwa m.in. do ogrzewania kajut, w których mieszkać będą muzycy.

Rząd Korei Południowej oświadczył na konferencji prasowej, że będzie analizować swój plan zaopatrzenia dla statku wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi i Organizacją Narodów Zjednoczonych, a także złoży sprawozdanie Komitetowy ds. Sankcji przy Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Wcześniej Ministerstwo Zjednoczenia wystąpiło z zapytaniem do rządu USA, czy statek Man Gyong Bong 92 nie jest objęty sankcjami w związku z łamaniem rezolucji ONZ.

Pozostała delegacja

Jutro rano drogą lądową przybędzie reszta zapowiedzianej delegacji Korei Północnej.

W skład grupy wejdzie czterech urzędników Narodowego Komitetu Olimpijskiego, w tym minister kultury fizycznej i sportu Kim Il Guk, 229-osobowa grupa kibiców, 26 zawodników Taekwondo oraz 21 reporterów i dziennikarzy.

 

[AKTUALIZACJA]

Informacje przekazywane mediom mówiły o 140 osobach płynących promem, jednak jak podało Ministerstwo Zjednoczenia na pokładzie znajduje się 114 osób. Osobna grupa 23 muzyków dotarła tego samego dnia drogą lądową przez Strefę Zdemilitaryzowaną.

 

źródło nknews, arirangnews, yonhapnews, koreaherald, kcna / zdjęcia bumix (CC BY-SA 3.0), kcna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.