ONZ: Korea Północna zyskała 200mln USD na handlu omijając sankcje
Wiadomości

ONZ: Korea Północna zyskała 200mln USD na handlu omijając sankcje

Korea Północna zarobiła w 2017 roku niemal 200mln USD na działaniach, które omijały nałożone na nią sankcje – podała agencja Reuters powołując się na raport ONZ.

Reuters dotarł do ponad 200-stronnicowego raportu Komitetu Sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ, w którym opisano przypadki łamania przez Koreę Północną postanowień rady.

„KRLD lekceważy już najnowsze rezolucje, wykorzystując globalne łańcuchy dostaw ropy naftowej, współdziałając z obcokrajowcami, zagranicznymi spółkami i międzynarodowym systemem bankowym”, cytuje raport agencja prasowa.

Raport opisany przez Reuters potwierdza, że Korea Północna wysyłała węgiel m.in. do portów w Rosji, Chinach, Korei Południowej, Malezji i Wietnamie. Sprzedaży węgla dokonywano przy pomocy sfałszowanych dokumentów, które wskazywały Rosję i Chiny, a nie KRLD, jako producentów i eksporterów węgla. O procederze pisaliśmy tu.

„KRLD wykorzystywało zwodnicze wzorce nawigacyjne, manipulacje sygnałami, przeładunki oraz sfałszowaną dokumentację, aby ukryć pochodzenie węgla”, cytuje raport Reuters.

Obserwatorzy ONZ skrytykowali w raporcie Chiny, Rosję, Malezję i inne kraje za to, że nie zrobiły wystarczająco, by ograniczyć nielegalny handel i finansowanie Korei Północnej. Według raportu ponad 30 przedstawicieli północnokoreańskich instytucji finansowych działa za granicą, w tym w Chinach i Rosji.

W raporcie miały znaleźć się informacje o ponad 40 niezgłoszonych dostawach do syryjskiego Scientific Studies and Research Centre (SSRC), które ma nadzorować krajowy program broni chemicznej.

Opisano również przypadek dwóch transportów dużej ilości kwasoodpornych płytek do Syrii, które – według cytowanego w raporcie źródła – mogłyby zostać „użyte przy produkcji cegieł do budowy wewnętrznych ścian fabryki chemicznej.”

Obserwatorzy ONZ, powołując się na raport niewymienionego z nazwy kraju, mieli opisać informacje o przekazaniu Birmie broni konwencjonalnej, wyrzutni rakiet, pocisków ziemia-powietrze oraz systemów rakiet balistycznych z Korei Północnej.

Korea Północna, Syria i Birma nie odpowiedziały na prośbę o komentarz w sprawie. Rosja i Chiny powtarzają, że wprowadzają w życie nałożone na Koreę Północną sankcje.

ONZ pierwsze sankcje nałożyła na Pjongjang w 2006 roku w związku z przeprowadzeniem testu atomowego. Ostatnie sankcje nałożone zostały w grudniu ubiegłego roku i obejmują między innymi zakaz importu ropy naftowej do Korei Północnej.

 

źródło reuters, wsj / zdjęcie Roman Harak (CC BY-SA 2.0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.