Nowy szef Biura Politycznego Koreańskiego Armii Ludowej
Wiadomości

Nowy szef Biura Politycznego Koreańskiego Armii Ludowej

W KRLD wyznaczono nowego przewodniczącego Biura Politycznego Koreańskiej Armii Ludowej, podał wywiad Korei Południowej. Poprzedni szef, Hwang Pyong So, przebywa na „reedukacji”.

Narodowa Służba Wywiadu (NIS), południowokoreańska agencja wywiadowcza, co dwa miesiące przedstawia sprawozdanie z działalności przez Zgromadzeniem Narodowym.

 

Nowy szef Biura Politycznego

Podczas dzisiejszego wystąpienia agencja poinformowała, że według jej informacji dyrektorem Biura Politycznego wybrano Kim Jong Gaka, sprawującego do tej pory funkcję wiceministra Koreańskiej Armii Ludowej.

Poprzednikiem Kim Jong Gaka był Hwang Pyong So. W grudniu ubiegłego roku pojawiły się informacje o jego usunięciu z partii. (Pisaliśmy o tym tu.) Według aktualnych danych wywiadowczych, Hwang Pyong So nie został wydalony z ugrupowania.

„Departament Organizacji i Kierowania od października przeprowadzał przez trzy miesiące kontrolę w Biurze”, powiedział urzędnik wywiadu cytowany przez agencję prasową Yonhapnews. „W wyniku inspekcji Hwang został zwolniony ze stanowiska dyrektora biura i przypuszcza się, że obecnie przechodzi szkolenie reedukacyjne w partyjnej szkole wysokiego szczebla”.

W listopadzie wywiad Republiki Korei poinformował, że Północ przeprowadziła pierwszą od 20 lat inspekcję w Biurze Polityczny.

Biuro Polityczne KAL uważane jest przez analityków jako jedna z kluczowych i bardzo wpływowych instytucji wojskowych.

 

Defilada wojskowa

Narodowa Służba Wywiadu poinformowała również, że istnieją duże szanse na zaprezentowanie przez Koreę Północną arsenału broni dalekiego zasięgu podczas nadchodzącej defilady wojskowej.

Od początku grudnia na lotnisku Mirim w Pjongjangu 12 tys. żołnierzy bierze udział w przygotowaniach do parady. Pisaliśmy o tym tu.

 

Punggye-ri gotowe do testów

Kolejna wiadomość od NIS dotyczy ośrodka atomowego w Punggye-ri. Według agencji tunel numer 3 jest dostępny do kolejnego testu atomowego.

„Tunel 2 został porzucony od czasu szóstej próby jądrowej (3 września 2017 – przyp. red.), a gdy prace w tunelu 4 nadal trwają”, powiedział urzędnik Narodowej Służby Wywiadu. „Tunel 3 jest gotowy do testu w każdym momencie.”

 

źródło yonhapnews / zdjęcie Kim Jong Gak (lewo) i Hwang Pyong So (prawo)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.