Czy Kim Dzong Nam miał zostać następcą Kim Dzong Ila?
Wiadomości

NHK: Kim Dzong Nam miał zostać następcą Kim Dzong Ila

Według japońskiej telewizji NHK zgodnie z wolą Kim Dzong Ila, to Kim Dzong Nam został wybrany na jego następcę, a nie Kim Dzong Un. Za wyjawienie tego sekretu Chinom zginął Jang Song Thaek.

Informacja ma pochodzić od wysokiego rangą urzędnika państwowego, nie wymienionego z imienia i nazwiska.

Według doniesień, w sierpniu 2012 roku, czyli 8 miesięcy po śmierci Kim Dzong Ila, Jang Song Thaek – wuj Kim Dzong Una – spotkał się podczas wizyty służbowej z prezydentem Chin Hu Jintao.

W trakcie spotkania Jang miał powiedzieć, że zgodnie z wolą Kim Dzong Ila, to Kim Dzong Nam miał zostać wybrany na kolejnego przywódcę Korei Północnej.

Na początku 2013 roku, chiński polityk Zhou Yongkang, miał przekazać Kim Dzong Unowi informację o spotkaniu pomiędzy Jang Song Thaekiem i Hu Jintao oraz o ich rozmowie.

Według NHK wiadomość stała się bezpośrednim powodem skazania Janga, bliskiego współpracownika i wuja przywódcy Korei Północnej, na karę śmierci w grudniu tego samego roku.

Jak podaje NHK sytuacja miała być początkiem nieufności i pogorszenia stosunków pomiędzy China i Koreą Północną.

Jang Song Thaek był zastępcą przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej, a tym samym osobą numer 2. w Korei Północnej. Odpowiedzialny był przede wszystkim za kontakty z Chińską Republiką Ludową. Został skazany w głośnym procesie relacjonowanym przez północnokoreańskie media za „antypartyjne, kontrrewolucyjną działalność frakcyjną”.

Kim Dzong Nam to przyrodni brak Kim Dzong Una. Został zamordowany w lutym ubiegłego roku na lotnisku w Kuala Lumpur poprzez wtarcie w twarz gazu bojowego VX. Aktualnie toczy się proces w sprawie jego zabójstwa. Pisaliśmy o tym tu.

Informacja stoi w sprzeczności z dotychczasowymi analizami badaczy Korei Północnej, którzy uważali, że to Kim Dzong Un został namaszczony przez swojego ojca na następcę, a szansa na sukcesję Kim Dzong Nama przepadała w 2001 roku.

 

źródło nhk / na zdjęciu Kim Dzong Il i Kim Dzong Nam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.