Moon Jae-in niechętny spotkaniu z Kim Dzong Unem?
Wiadomości

Moon Jae-in niechętny szybkiemu spotkaniu z Kim Dzong Unem?

Prezydent Korei Południowej powiedział, że jest za wcześnie na dyskusję czy i kiedy może dojść do spotkania z Kim Dzong Unem.

Podczas wizyty delegacji KRLD na Zimowych Igrzyskach w Pjongchang Kim Yo Jong, przekazała zaproszenie dla prezydenta republiki Korei do odwiedzenia Pjongjangu i spotkania z Kim Dzong Unem. Pisaliśmy o tym tu.

„Jest wiele oczekiwań, ale sądzę, że mogą one być zbyt pochopne” – powiedział Moon odpowiadając na pytania dziennikarzy na temat możliwości spotkania przywódców obu Korei. Oczekujemy, że trwający dialog pomiędzy Koreą Południową a Północą, doprowadzi do rozmów między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną i do denuklearyzacji (Korei Północnej)”, dodał.

We wtorek Heather Nauert, rzeczniczka Departamentu Stanu USA, powiedziała dziennikarzom, że jej kraj jest gotowy na „wstępne rozmowy” (dosł. ‚preliminary chat’ – przyp. red.) z Koreą Północną skoncentrowane na określeniu agenty rozmów dotyczących zakończenia programu atomowego i rakietowego Pjongjangu.

Korea Północna nie odpowiedziała bezpośrednio na propozycję USA. W sobotnim wydaniu Rodong Sinmun, oficjalnej gazecie Partii Pracy Korei, pojawił się artykuł sugerujący niechęć KRLD do rozmów ze Stanami Zjednoczonymi.

„To oczywiste, my – którzy zrobili wszystko co trzeba zrobić i mają wszystko – nie jesteśmy spragnieni prowadzenia dialogu z USA. To Stany Zjednoczone będą czuć zaniepokojenie z biegiem czasu”, napisano w gazecie.

Artykuł odniósł się również w sposób krytyczny do zachowania Mike’a Pence’a podczas wizyty w Pyeongchang, kiedy unikał delegacji z Korei Północnej, spotkał się z uciekinierami z KRLD oraz odwiedził miejsce upamiętniające zatopienie korwety Cheonan. „Nie odważył się spojrzeć na naszą delegację wysokiego szczebla”, napisano o zachowaniu wiceprezydenta USA.

Wizyta Prezydenta Republiki Korei w Pjongjangu byłaby trzecim tego typu spotkaniem pomiędzy państwami. W przeszłości doszło do spotkania Kim Dzong Ila z prezydentami Kim Dae-jungiem w 2000 roku oraz z Roh Moo-hyunem w 2007 roku.

 

źródło yonhapnwes, rodong, nikkei, voa / zdjęcie koreanet, kcna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.