Wiadomości

Korea Północna zaprosiła Moon Jae-ina do Pjongjangu

Prezydent Korei Południowej Moon Jae-in, gościł dziś w Błękitnym Domu delegację z Korei Północnej. Otrzymał oficjalne zaproszenie od przywódcy KRLD do złożenia wizyty na północy.

O godzinie 11.00 czasu lokalnego rozpoczęło się spotkanie przedstawicieli Korei Północnej w Błękitnym Domu, siedzibie prezydenta Republiki Korei.

Po stronie KRLD uczestniczyli w niej przedstawiciele delegacji Kim Yo Jong, przewodniczący Prezydium Najwyższego Zgromadzenia Ludowego, siostra północnokoreańskiego przywódcy, Kim Yo Jong, Choe Hwi, Krajowej Komisji ds. Wytycznych Sportowych oraz Ri Son Gwon, szef Komitetu ds. Pokojowego Zjednoczenia Korei.

Podczas spotkania Kim Yo Jong zaprosiła w imieniu Kim Dzong Una prezydenta Republiki Korei do złożenia wizyty w Pjongjangu. Wręczyła również napisany przez przywódcę KRLD list.

„Kim Yo Jong dostarczyła osobisty list przewodniczącego Komisji Spraw Państwowych, Kim Dzong Una (oficjalna nazwa urzędu przywódcy KRLD – przyp. red.), który zawiera gotowość do poprawy stosunków na linii południe-północ”, powiedział podczas konferencji prasowej rzecznik Błękitnego Domu. Dodał również, że siostra przywódcy KRLD „przekazała ustne zaproszenie przewodniczącego Komisji Spraw Państwowych, Kim Dzong Una, że jest gotów spotkać się wkrótce z Prezydentem Moon Jae-inem  i poprosić o wizytę w Korei Północnej w dogodnym dla terminie”.

W odpowiedzi na zaproszenie prezydent Korei Południowej powiedział, że oba kraje „sprawią, że to się stanie, tworząc do tego odpowiednie warunki”. Dodał również, że potrzebne są rozmowy na linii KRLD-USA i zachęcił Pjongjang do większej aktywności w dialogu ze Stanami Zjednoczonymi.

Według portalu NKnews że wizyta prezydenta w Korei Północnej może „pomoc zyskać na czasie”, jednak jest wysoce nieprawdopodobne, że jakiekolwiek istotne postanowienia zapadną podczas wizyty. „Wszystkie postanowienia muszą być zawarte pomiędzy Koreą Północną i Stanami Zjednoczonymi”, powiedział. „To te dwie strony tworzą napięcia”.

wpis Kim Yong Nama i Kim Yo Jong

Po trzech godzinach wizyta dobiegła końca. Delegacja Korei Północnej wpisała się do księgo gości w Błękitnym Domu.

Notatka Kim Yong Nama odnosiłą się do „pragnienia narodu” we wkład na rzecz jedności, a Kim Yo Jong wyraziła nadzieję, że „Pjongjang i Seul staną się bliższe” oraz będą dążyć do zjednoczenia Korei.

Kolejną okazją do spotkania przedstawicieli obu państw będzie mecz koreańskiej drużyny kobiet w hokeja na lodzie przeciwko reprezentacji Szwajcarii. Podczas ustaleń przez Igrzyskami obie Koree zdecydowały się wystawić wspólną żeńską drużynę w hokeja na lodzie.

Wczoraj podczas ceremonii otwarcie obie Koree szły pod wspólnie, pod jedną flagą. Obecność przedstawicieli KRLD wzbudziła w mediach duże zainteresowanie. Pisaliśmy o tym tu.

 

źródło yonhapnews, nknews, reuters / zdjęcia błękitny dom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.