Korea Północna wyśle zawodników na zimowe igrzyska paraolimpijskie
Wiadomości

Korea Północna wyśle zawodników na Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie

Korea Północna zadeklarowała, że wyśle na nadchodzące Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie grupę sportowców oraz delegację Komitetu Paraolimpijskiego.

W dniu dzisiejszym Korea Północna i Południowa rozmawiały na temat udziału sportowców KRLD w nadchodzących Igrzyskach Paraolimpijskich w Pjongczang. Rozmowa odbyła się o godzinie 10.00 czasu południowokoreańskiego w budynku Tongil Gak, po północnej stronie Wspólnej Strefy Bezpieczeństwa.

Po stronie Korei Północnej rozmowom przewodził Hwang Chung Song, dyrektor Komitetu ds. Pokojowego Zjednoczenia Korei, a po stronie Korei Południowej  Lee Joo-tae, dyrektor ds. między-koreańskiej wymiany i współpracy w Ministerstwie Zjednoczenia.

Delegacja Korei Południowej przekracza granicę Korei, źródło Ministerstwo Zjednoczenia
Delegacja Korei Południowej przekracza granicę Korei, źródło Ministerstwo Zjednoczenia

Podczas rozmów ustalono, że Korea Północna wyśle 20 osobową delegację, w tym 6 sportowców i 4 członków północnokoreańskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Początkowo Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (MKPol) zgodził się na udział ośmioosobowej delegacji KRLD, w tym dwóch narciarzy. Podczas dzisiejszego spotkania Północ wyraziła nadzieję na wysłanie delegacji większej o czterech sportowców i ośmiu opiekunów.

Republika Korei pozytywnie przyjęła propozycję Pjongjangu, jednak ustalenia z dzisiejszego spotkania dotyczące liczebności delegacji i sportowców muszą zostać jeszcze zatwierdzone przez MKPol.

Spotkanie Północ-Południe, źródło Ministerstwo Zjednoczenia
Spotkanie Północ-Południe, źródło Ministerstwo Zjednoczenia

Inaczej niż w przypadku zakończonych niedawno Zimowych Igrzysk Olimpijskich, Pjongjang nie zdecydował się wysłać grupy artystów i kibiców-cheerleaderek.

„Przypuszczamy, że Korea Północna postanowiła nie wysyłać zespołów artystycznych i dopingujących na Zimową Paraolimpiadę w Pjongczang z wewnętrznych przyczyn politycznych”, podało w komunikacie prasowym Ministerstwo Zjednoczenia.

Podczas spotkania ustalono również, że delegacja oficjeli i sportowców ma przyjechać do Korei Południowej 7 marca, czyli dzień przez rozpoczęciem zawodów. Nie zaplanowano jeszcze dokładnej daty powrotu do kraju.

Jeżeli zapowiedzi dojdą do skutku, będzie to pierwszy udział Korei Północnej na zimowej paraolimpiadzie.

Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang delegacja Korei Północnej liczyła 473 osoby, w tym prawie 140 muzyków i 229 kibiców.

O występie sportowców na Olimpiadzie i Paraolimpiadzie pisaliśmy szerzej tu.

Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w Pjongczang odbędą się w dniach 8-18 marca.

 

źródło yonhapnews, nknews / zdjęcia Ministerstwo Zjednoczenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.