Korea Północna na ceremonii otwarcia Olimpiady
Wiadomości

Korea Północna na ceremonii otwarcia Olimpiady

W dniu dzisiejszym otwarto Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pyeongchang, w których udział wezmą również sportowcy z Korei Północnej. Na ceremonii otwarcie obecni byli politycy z tego kraju.

Przylot delegacji

Korea Północna w ramach państwowej delegacji zdecydowała się wysłać siostrę Kim Dzong Una, Kim Yo Jong, a także Kim Yong Nama, Choe Hwi i Ri Son Gwon. Pisaliśmy o tym tu.

Delegacja 4 VIPów oraz 22 pracowników pomocniczych i ochrony wylądowała prywatnym samolotem na międzynarodowym lotnisku w Incheon około godziny 13.40 czasu lokalnego. Politycy zostali powitani przez Ministra Zjednoczenia i odbyli krótkie spotkanie w pokoju dla gości. Następnie delegacja udała się na dworzec i pojechała koleją dużej prędkości KTX do Pjongczang.

Ceremonia otwarcia

Zgodnie z zapowiedziami obie Koree podczas ceremonii otwarcia wystąpiły pod wspólną flagą Zjednoczonej Korei.

Zawodnicy obu państw ubrani byli na biało i nieśli flagi przedstawiające kontur Półwyspu Koreańskiego w kolorze błękitnym na białym tle. Na czele pochodu, w roli chorążych, szła hokeistka z północy i bobsleistka z południa.

Flaga Zjednoczonej Korei
Flaga Zjednoczonej Korei

Wspólnie wystąpili również zawodnicy Taekwondo, którzy podczas ceremonii dali pokaz technik łamania desek i betonowych bloków.

Podczas uroczystości przemówienie wygłosił prezes Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach. Nawiązał w nim do wspólnego występu zawodników z obu Korei.

„Wszyscy jesteśmy dotknięci tym cudownym gestem”, powiedział. „Wszyscy przyłączamy się i wspieramy Was w waszym przesłaniu pokoju. Zjednoczeni w naszej różnorodności jesteśmy silniejsi niż wszystkie siły, które chcą nas podzielić”.

Podczas oficjalnej kolacji dla szefów delegacji prezydent Korei Południowej Moon Jae-in zasiadał przy wspólnym stole z Kim Yong Namem. Podczas uroczystości na stadionie Moon razem z pierwszą damą przywitali się z siostrą przywódcy KRLD, Kim Yo Jong oraz zamienili kilka zdań, gdy zawodnicy wspólnie wyszli na stadion.

USA-KRLD

Światowe media dużą uwagę przywiązały do relacji pomiędzy politykami Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej obecnymi na ceremonii otwarcia.

Delegacja KRLD zasiadła na widowni w części przeznaczonej dla VIPów w niewielkiej odległości od wiceprezydenta USA Marka Pence’a, który przewodniczył delegacji swojego kraju. Pomimo to, politycy nie przywitali się i nie nawiązywali kontaktu podczas przez cały dzień.

Pence zrezygnował również ze wspólnej kolacji dla szefów delegacji, podczas której zasiadałby przy wspólnym stole z Kim Yong Namem. Według rzecznika prasowego Błękitnego Domu, wiceprezydent USA miał w tym czasie zaplanowany posiłek wspólnie ze sportowcami.

Oba kraje w przeddzień Igrzysk informowały, że nie zamierzają nawiązywać kontaktu podczas pobytu w Pjongczangu.

Wizyta wiceprezydent USA skupiała się w dużej mierze na temacie Korei Północnej. Odwiedził on miejsce pamięci poświęcone zatonięciu korwety Cheonan, o którą oskarżona jest Korea Północna. Ponadto spotkał się z uciekinierami z KRLD i ojcem Otto Warmbiera, amerykańskiego turysty, który zmarł po pobycie w północnokoreańskim więzieniu.

Embed from Getty Images
Delegacje Republiki Korei, Korei Północnej i USA podczas ceremonii otwarcia

 

Na sobotę zaplanowany jest wspólny lunch prezydenta Moon Jae-ina i Kim Jo Yong. Media spekulują o możliwości zaproszenia prezydenta Korei Południowej do Pjongjangu w rocznicę odzyskania niepodległości, która obchodzona jest 15 sierpnia.

 

źródło nknews, yonhapnews, cnn, voanews / zdjęcia korea.net (CC BY-NC-SA 2.0), kcna, gettyimages

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.