Kim Yong Nam szefem delegacji Korei Północnej na Olimpiadzie
Wiadomości

Kim Yong Nam szefem delegacji Korei Północnej na Olimpiadzie

Północnokoreańskie media podały, że na czele delegacji KRLD na Zimowych Igrzyskach w Pyeongchang stanie przewodniczący Prezydium Najwyższego Zgromadzenia Ludowego, Kim Yong Nam.

 

Delegacja wysokiego szczebla Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej pod kierownictwem Kim Yong Nama, przewodniczącego Prezydium Najwyższego Zgromadzenia Narodowego KRLD, wkrótce odwiedzi Koreę Południową, aby wziąć udział w ceremonii otwarcia XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

KCNA, 5 luty 2018

Kim Yong Nam przyleci do Korei Południowej na ceremonię otwarcia Igrzysk 9 lutego, a jego pobyt potrwa trzy dni. Będzie to jego pierwsza wizyta w Korei Południowej i pierwsza wizyta tak wysokiego urzędnika państwowego KRLD u południowego sąsiada.

Kim Yong Nam urodził się w 1928 roku w Heijo (dzisiejszy Pjongjang). Pełnił funkcje publiczne za rządów wszystkich przywódców Korei Północnej. Jest jedną z nielicznych osób z czołowych przedstawicieli władzy, które nie zostały objęte międzynarodowymi sankcjami.

Zgodnie z konstytucją KRLD z 1998 roku, Prezydium Najwyższego Zgromadzenia Ludowego jest najważniejszym organem władzy, a jego przewodniczący pełni między innymi funkcje reprezentacyjną.

Pomimo zajmowania tytularne istotnego stanowiska według analityków Kim Yong Nam nie sprawuje realnej władzy w państwie.

Już wcześniej reprezentował delegację KRLD podczas dużych imprez sportowych. Obecny był na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku i w Sochi w 2014 roku. Spotkał się również dwukrotnie z prezydentami Republiki Korei. W 2000 roku gościł w Pjongjangu Kim Dae-junga, a w 2007 Roh Moo-hyuna.

KRLD powiadomiła również swojego południowego sąsiada, że w delegacji znajdzie się też trzech innych urzędników państwowych i 18 pracowników pomocniczych. Według Ministerstwa Zjednoczenia, strona północna nie podała więcej szczegółów personalnych.

 

źródło kcna, yonhapnews, newsweek / zdjęcie wikimediacommons

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.