Wiadomości

Kim Yong Chol przewodniczącym delegacji KRLD na ceremonii zamknięcia Olimpiady

Korea Północna wyśle na ceremonię zamknięcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich oficjalną delegację. Przewodniczyć jej będzie Kim Yong Chol, były szef agencji wywiadowczej.

Jak podało Ministerstwo Zjednoczenia, ośmioosobowa delegacja przyjedzie do Korei Południowej w niedzielę i pozostanie w niej trzy dni. W jej skład wejdzie również między innymi Ri Son Gwon, bliski współpracownik Kim Yong Chola i przewodniczący Komitetu ds. Pokojowego Zjednoczenia Korei. Był on również członkiem delegacji KRLD podczas rozmów w Panmunjom. Pisaliśmy o tym tu.

Kim Yong Chol
Kim Yong Chol

Kim Yong Chol jest aktualnie wiceprzewodniczącym Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei i kierował (wg niektórych źródeł nadal kieruje) Biurem ds. Rozpoznania Ogólnego, czyli północnokoreańską agencją wywiadowczą. Ponadto jest on przewodniczącym Departamentu Zjednoczonego Frontu, który odpowiada za kontakty z Koreą Północną.

Objęty został również sankcjami ze strony Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej w związku z programem atomowym KRLD.

Kim Yong Chol uważany jest przez Seul za pomysłodawcę i organizatora incydentu koło wyspy Baengnyeong oraz ostrzelania wyspy Yeonpyeong.

Oba wydarzenia miały miejsce w 2010 roku. Podczas incydentu koło wyspy Baengnyeong północnokoreańska łódź podwodna miała zatopić południowokoreańską korwetę Cheonan. Zginęło wówczas 46 marynarzy znajdujących się na okręcie.

Ostrzał artyleryjski wyspy Yeonpyeong Korea Północna przeprowadziła w odpowiedzi na ćwiczenia marynarki wojennej Republiki Korei. Wojska KRLD przeprowadziły ostrzał artyleryjski zabijając cztery osoby i ranią kilkanaście. Wojska Republiki Korei skierowały ludność cywilną do schronów oraz odpowiedziały ogniem, zginęło co najmniej 5 osób po stronie północnej.

wyspa Yeonpyeong po ostrzale
wyspa Yeonpyeong po ostrzale

Minister zjednoczenia Korei Południowej Cho Myoung-gyon potwierdził, że atak torpedy na statek został przeprowadzony przez Północ, jednak rząd nie był w stanie dokładnie ustalić odpowiedzialnej za to osoby.

Korea Północna od początku zaprzeczała oskarżeniom o związek z zatonięciem okrętu.

„Rząd wierzy, że wysłanie delegacji Korei Północnej pomoże poprawić stosunki między Koreami i przywrócić pokój na Półwyspie Koreańskim, w tym jego denuklearyzację”, powiedział ministerstwo zjednoczenia. „W tym sensie Seul zaakceptuje ich wizytę”.

Kim Sung-tae, lider Partia Wolność Korea
Kim Sung-tae, Partia Wolność Korea

Zgoda Seulu na przyjęcie Kim Yong Chola wywołała protesty partii opozycyjnych.

„Kim Yong Chol nie powinien postawić nogi w Republice Korei i oficjalnie żądamy, aby rząd nie aprobował jego udziału w ceremonii zamknięcia Olimpiady” – powiedział Kim Sung-tae, lider głównego ugrupowania opozycyjnego Partia Wolności Korei (Liberty Korea Party).

Na ceremonię zamknięcia przylatuje do Korei Południowej również delegacja Stanów Zjednoczonych. Przewodniczyć jej będzie córka prezydenta, Ivanka Trump. Wizyta rozpocznie się w piątek i potrwa trzy dni.

Rzecznik prasowy Błękitnego Domu powiedział, że rząd ma nadzieję na spotkanie delegacji Korei Północnej z delegacją USA, jednak jak wynika z zapowiedzi Waszyngtonu, do spotkania nie dojdzie.

 

źródło reuters, yonhaponews, xinhuanet, kbs / zdjęcia libertykoreaparty, wojsko republiki korei (CC BY-SA 2.0), kcna via yonhapnews, koreanet (CC BY-SA 2.0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.