Wiadomości

Jest propozycja organizacji Zimowych Igrzysk Azjatyckich 2021 w obu Koreach

Północnokoreański Komitet Olimpijski powiedział, że organizacja wspólnych Zimowych Igrzysk Azjatyckich w 2021 roku przez obydwie Koree jest możliwa. Wcześniej pomysł zgłosiła Korea Południowa.

17 lutego propozycję wspólnej organizacji Zimowych Igrzysk Azjatyckich 2021 wysunął gubernator prowincji Gangwon, Choi Moon-soon. Zapowiedział, że po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich rozpoczną się przygotowania do organizacji Zimowych Igrzysk Azjatyckich 2021.

W Gangwon odbywają się aktualnie Igrzyska Olimpijskie. Zdaniem władz pomysł organizacji kolejnej imprezy w regionie pomoże zagospodarować obiekty sportowe wybudowane na potrzeby Olimpiady.

„Rozważamy pomysł, aby Korea Południowa i Północna wspólnie organizowała Zimowe Igrzyska Azjatyckie, jako jeden ze sposobów na zwiększenie wykorzystania obiektów po Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pyeongchang oraz utrzymanie między-koreańskiej współpracy i wymiany”, powiedział Choi podczas konferencji prasowej. „Po Igrzyskach Olimpijskich rozpoczniemy szczegółowe przygotowania”.

Korea Północna posiada jeden duży ośrodek narciarki Masikryong, w prowincji Kangwon. Otwarto go w 2014 roku, budowa zlecona została Koreańskiej Armii Ludowej i trwała niecały rok. Posiada dziewięć tras zjazdowych oraz dwie dodatkowe do nauki jazdy, a w przylegającym hotelu dostępny jest dla gości internet. Według północnokoreańskich mediów „ośrodek jest doskonale i wspaniale dostosowany do uprawiania sportu, turystyki i wypoczynku z przyjaznym dla środowiska luksusowym hotelem, różnymi udogodnieniami dla narciarzy i lądowiskiem dla helikopterów.” Według założeń może obsługiwać do 5000 osób dziennie.

regiony Kangwon w Korei Północnej i Gangwon w Korei Południowej
regiony Kangwon w Korei Północnej i Gangwon w Korei Południowej

Jak podaje agencja prasowa Reuters, Ministerstwo Zjednoczenia Korei Południowej nie chciało komentować tematu wspólnej organizacji imprezy tak wcześnie.

Przewodniczący północnokoreańskiego Komitetu Olimpijskiego, Chang Ung, odnosząc się do pytania dziennikarzy o możliwość wspólnej organizacji imprezy powiedział, że „jest to możliwe, ponieważ w Igrzyskach Azjatyckich bierze udział mniejsza liczba krajów. Byłoby to łatwiejsze niż igrzyska olimpijskie”.  Dodał również, że mógłby zostać wykorzystany ośrodek narciarski Masikryong.

79-letni Chang Ung przebywał w Pyeongchang podczas trwającej aktualnie Olimpiady Zimowej, jednak ze względów zdrowotnych powrócił wcześniej do kraju.

Zimowe Igrzyska Azjatyckie to międzynarodowa impreza organizowana przez Olimpijską Radę Azji od 1986 roku. W zawodach bierze udział 45 państw, w tym Korea Północna i Południowa.

 

źródło reuters, yonhapnews, guardian, nknews / zdjęcia KCNA, wikimediacommons (CC-BY-2.0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.