Japonia publikuje kolejne zdjęcia statków łamiących sankcje ONZ
Wiadomości

Japonia publikuje kolejne zdjęcia statków łamiących sankcje ONZ

Władze Japonii po raz kolejny opublikowały zdjęcia północnokoreańskiego statku, który miał dokonywać transferu produktów z pominięciem sankcji ONZ.

We wtorek na stronach Ministerstwa Obrony i Ministerstwa Spraw Zagranicznych Japonii opublikowano zdjęcia dwóch statków które, zgodnie z informacjami podanymi na stronie, mają łamać sankcje Rady Bezpieczeństwa ONZ.

„W nocy 24 lutego 2018 r. samolot rozpoznawczy P-3C należący do Japońskich Morskich Sił Samoobrony (Fleet Air Wing 1 P-3C: Kanoya) zauważył na Morzu Chińskim (około 250 km na wschód od Szanghaju) tankowiec Chon Ma San, pływający pod banderą Korei Północnej, który ustawiony był wzdłuż Xin Yuan 18, tankowca pływającego pod banderą Malediwów”, podano w komunikacie.

Północnokoreański tankowiec Chon Ma San wymieniony został również w ubiegłotygodniowych sankcjach, jakie na Pjongjang nałożyły Stany Zjednoczone. Na zdjęciach udostępnionych przez Departament Skarbu statek miał zamalowany numer identyfikacyjny IMO oraz zmienioną nazwę na rufie. Pisaliśmy o tym tu.

Tankowiec Xi Yan 18 należy do firmy Ha Fa Trade International, która zarejestrowana jest w Hong Kongu. Jak podaje portal NK News, dyrektorem firmy jest Tang Yun Hui, zameldowany w prowincji Hubei w Chinach.

To kolejny raz, kiedy władze Japonii publikują na swoich stronach zdjęcia północnokoreańskich statków. O poprzednich przypadkach pisaliśmy tu i tu.

Przyjęta w wrześniu zeszłego roku rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nr. 2375 zakazuje państwom członkowskim dokonywania przeładunków z i do statków północnokoreańskich z pominięciem portu (ang ship-to-ship transfer).

„Wszystkie państwa członkowskie wprowadzają zakaz swoim obywatelom, osobom podlegającym ich jurysdykcji, podmiotom zarejestrowanym na ich terytorium lub podlegającym ich jurysdykcji, a także statkom pływającym pod ich banderą, ułatwiania lub angażowania się w transfer na poziomie statek-statek do lub ze statków pływających pod banderą KRLD wszystkich towarów lub przedmiotów, które są dostarczane, sprzedawane lub przekazywane do lub z KRLD;”

Rezolucja wprowadzona została po szóstej próbie nuklearnej Korei Północnej.

 

źródło mod, mofa, un, nknews / zdjęcia ministerstwo obrony Japonii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.