Chongryon
Wiadomości

Japonia: policja wkroczyła do siedziby Chongryon

W czwartek japońska policja wkroczyła do głównej siedziby Chongryon w związku z podejrzeniem o…nielegalny handel używanymi książkami do nauki angielskiego.

Chongryon, czyli Stowarzyszenie Koreańskich Rezydentów w Japonii to organizacja pozarządowa o nastawieniu pro-północnokoreańskim, która skupia część mniejszości narodowej Koreańczyków żyjących w Japonii.

Rzecznik prasowy policji powiedział, że 45-letni Chon Ju Hyok – były szef regionalnego oddziału Chongryon – został aresztowany w środę w związku z zarzutami o handel używanymi podręcznikami w języku angielskim bez wymaganej licencji, co w japońskim traktowane jest jak przestępstwo.

Według agencji prasowej Kyodo News, sprzedaż miała się odbywać między innymi za pośrednictwem aukcji internetowych w latach 2012-2017 i przynieść zysk w wysokości 274 000 USD.

Część pieniędzy z nielegalnego procederu miała być wysyłana do siedziby stowarzyszenia w Tokio, w którym dokonano przeszukania.

Sprawa wyszła na jaw po tym, jak jeden z klientów zgłosił się na policję mówiąc, że w kupionym przez niego zestawie do nauki j. angielskiego brawowało płyty CD, a sprzedawca odmówił reklamacji i zwrotu pieniędzy.

Chongryon założone został w 1955 roku. Skupia wokół siebie sieć organizacji i przedsiębiorstw, w tym banki, gazety i szkoły dla etnicznych Koreańczyków. Jako, że KRLD i Japonia nie utrzymują oficjalnych stosunków dyplomatycznych, organizacja pełni rolę ambasady Korei Północnej. W przeszłości był źródłem zagranicznych wpływów pieniężnych dla Pjongjangu.

W Japonii żyje niecałe 500 000 osób pochodzenia koreańskiego. Są to głównie potomkowie rodzin, które przybyły do Japonii w czasie okupacji Korei w latach 1910-1945.

 

źródło wsj, kyodonews

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.