Wiadomości

Japonia opublikowała nowe zdjęcia prawdopodobnego omijania sankcji przez KRLD

Ministerstwo Obrony Narodowej Japonii opublikowało wczoraj kolejne zdjęcia z prawdopodobnego omijania sankcji przez statki Korei Północnej.

Na zdjęciach widać dwa złączone ze sobą okręty. Jeden z nich to Yu Jong 2, pływający pod banderą Korei Północnej. Drugi statek jest nieznany służbom i nie wiadomo pod banderą jakiego kraju pływa.

„W wyniku wyczerpującej analizy rząd doszedł do wniosku, że oba statki są podejrzane o prowadzenie działań zakazanych prawnie na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ”, podano w komunikacie na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej Japonii.

Jak podano w komunikacie rządowym, nieznany statek posiadał na burcie nazwę w języku chińskim „Min Ning De You 078”, co według informacji zamieszczonych na stronie znaczy „Prowincja Fujian, Ningde City, tankowiec 078.”

W czerwcu ubiegłego roku na statku Yu Jong 2 wyłączono System Automatycznej Identyfikacji (AIS), który umożliwiałby ustalenie położenia statku. Jak podaje portal NK News, okręt zarejestrowany jest w firmie Korea Yujong Shipping Company.

Zdjęcia pochodzą z 16 lutego bieżącego roku. Wykonane zostały przez Japońskie Morskie Siły Samoobrony na Morzu Chińskim około 250km od Szanghaju.

W styczniu Tokio opublikowało podobne zdjęcia możliwego łamania sankcji przez Pjongjang z wykorzystaniem północnokoreańskiego statku Rye Song Gang 1 oraz pływającego pod banderą Dominikany okrętu Yuk Tung. Pisaliśmy o tym tu.

W ubiegły piątek Minister Spraw Zagranicznych Japonii wezwał do ścisłego wdrażania rezolucji ONZ nałożonych na Pjongjang i wskazał na przykład prawdopodobnego omijania sankcji przez KRLD przy wykorzystaniu transferów towarów na poziomie statek-statek.

Przyjęta 11 września ubiegłego roku rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nr. 2375 zakazuje Korei Północnej dokonywania transferów między statkami na otwartym morzu. Sankcje zostały wprowadzone po szóstej próbie nuklearnej.

 

źródło nknews, mainichi, mod, vesselfinder, kyodonews / zdjęcia Ministerstwo Obrony Japonii, zdjęcie ilustracyjne Uri Tours (CC BY-SA 2.0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.